Genel

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebul Geyt, İran’la ilgili küstah açıklamalarını sürdürmeye devam etti

Arap Birliği genel sekreteri, Suudi ve BAE rejimlerini memnun etme doğrultusunda, İran’ı, Suriye, Yemen ve Libya’nın iç işlerine karışmakla suçladı.

Fars Haber Ajansı’na göre, Ahmed Ebul Geyt, Türkiye’yi de İran’ın yanısıra sözkonusu ülkelerin içişlerine müdahale etmekle suçladı.

Arap Birliği genel sekreteri, Arap Birliği’nin Avrupa Birliği ile birlikte Libya, Suriye ve Yemen konusunda ortak bir kaygısının olduğunu iddia etti.

Ahmed Ebul Geyt, daha önce de Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni memnun etmek için İran’ın, Arap dünyasının güvenlik sistemini tehdit ettiğini ileri sürmüştü.

Arap Birliği genel sekreterinin İran aleyhindeki bu iddiası, Arap Birliği’nin iki önemli üyesi sayılan Arabistan ve BAE’nin Yemen’de buhran çıkardıkları, bu ülkeye saldırılar düzenledikleri ve sivillere yönelik cinayet işledikleri bir zamanda yapılıyor.

2011’de başlayan Suriye buhranının da temelinde, Suudi rejimi ile ABD’nin bölgedeki diğer işbirlikçilerinin rolü bulunuyor. Onların siyasetleri bölgede dengeleri terör rejimi İsrail’in lehine değiştirdiyse de, direniş güçleri ile Suriye devletinin, İran ve Rusya ile işbirliği, teröristler ile onların Arap ve Batılı hamilerinin siyasetlerini ve oyunlarını bozdu ve yenilgiye uğrattı.

Arabistan ve diğer işbirlikçilerin İran’a yönelik düşmanlıklarının temelinde, İran’ın onların desteğindeki terör örgütlerinin yokedilmesinde Irak ve Suriye’ye verdiği danışmanlık hizmetleri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu