GenelSuriye Düşmanları

Arap Birliği, Suriye muhalefetinin üyeliğini onayladı

Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelen Arap Birliği dışişleri bakanları, Suriye’nin birlikteki koltuğunun Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) devredilmesi kararı aldı.

Haberi geçen El Cezire, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimi karşıtlarının bölünmesine rağmen, Arap ülkelerinin çoğunun kararı onayladığını, Cezayir ve Irak’ın muhalefet şerhi düştüğünü, Lübnan’ın ise çekimser kalarak oylamaya katılmadığını belirtti.

Arap Birliği Protokolü’nün sekizinci maddesi, örgüte üye olan tüm ülkelerin mevcut devlet yapısına saygı gösterilmesi gereğini ve Arap devletlerinde rejim değişikliği amaçlayan herhangi bir eylemin kabul edilemez olduğunu öngörüyor. Ayrıca, bu tür konularda kararın oybirliğiyle alınması öngörülüyor. Aksi takdirde karar, sadece destekleyenleri bağlar.

Son sözü, 26 ve 27 Mart’ta Katar’ın başkenti Doha’da yapılacak 24. Arap Birliği zirvesinde üye ülkelerin liderleri söyleyecek.

SMDK Başkanı Muaz el-Hatib’in görevinden istifası, Suriye muhalefetini destekleyen Arap ülkeleri için beklenmedik bir darbe oldu. Bu durumda muhalefeti, büyük ihtimalle, geçtiğimiz günlerde sözde geçici hükümetin başına getirilen Gassan Hito temsil edecek. Ancak, koalisyonun önde gelen bazı üyeleriyle birlikte Özgür Suriye Ordusu, “geçici başbakan” Hito’yu desteklemeyi reddediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı