Genel

Arap Birliği Suriye’de yıkıcı bir rol oynamaktadır

Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi; Suriye’nin gıyabında Arap Birliğinin siyasi, kanuni ve misaki temelinde yeniden gözden geçirilmesi gereken başarısız bir kurum olduğunu belirtti.

Basın sorularını bugün cevaplayan Zoubi; milli ilkelerin yanı sıra mantık ve bilgelikten yoksun olması nedeniyle Arap Birliğinin hiç bir milli davada yeri olmadığını söyledi. Arap Birliğindeki onurlu Araplara dayanıldığını ifade ede eden Zoubi; bunların Birlik içinde siyasi sermaye ve terör hegemonyasına sınır koymaları gerektiğini belirtti.

Bakan Zoubi; Arap Birliğinin Suriye’de yıkıcı bir rol oynadığını ve bu rolün kesinlikle kabul edilemez olduğunun altını çizerken, muhtelif bahaneler altında siyasi çözümü açık ve net bir şekilde engellediğini kaydetti.

Arap Birliğinde Suriye’nin kesinlikle güvenmediği üyelerin mevcut olduğuna dikkat çeken Zoubi; güven duyulmayan bu üyelerin ne şimdi ne de gelecekte kesinlikle Suriye’de rolleri olamayacağını belirtti.

Enformasyon Bakanı Zoubi; “Bazı Arap rejimleri Suriye’de kendilerine bir rol arıyorlar, ama bu çabaların hepsi boşunadır, rol almaları imkansızdır. Arap Birliği de Suriye’ye ilişkin tüm kararlarını iptal edip aleni bir şekilde Suriye halkı ve hükümetinden özür dilemelidir. Ardından Suriye gerekli değerlendirmeyi yapacaktır..” şeklinde konuştu.

Katar’ın teröristleri finanse etmesiyle uluslararası 1373 sayılı kararı ihlal ettiğine dikkat çeken Zoubi; bu kararı yürürlüğe koymanın Katar’ın parasını denetime almak ve Katar hükümetinin Arap halkının parasını harcamasını önlemek anlamına geldiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu