Genel

Arap Birliği zirvesinin yapıldığı binaya doğru roketli saldırı yapıldı

Irak 22 yıl aradan sonra ilk kez bir Arap Birliği zirvesine ev sahipliği yapıyor. Zirvenin açılışını Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani yaptı. Bağdat’ta zirvenin yapılacağı binaya doğru ise roketli saldırıda bulunuldu.

Uluslararası haber ajansı Reuters, Arap Birliği zirvesinin yapılacağı Yeşil Bölge’ye doğru bir roket ya da havan topu fırlatıldığını duyurdu. Iraklı üst düzey bir yetkili, saldırıda ölü ya da yaralı bulunmadığını söyledi. Irak, ABD işgalinden sonra ilk defa ev sahipliği yaptığı Arap Birliği zirvesinde güvenliği sağlamak için yaklaşık 500 milyon dolar harcadı.

Irak’ın başkenti Bağdat’da Yeşil Bölge’de hafta sonu da devam edecek Arap Birliği zirvesinin açılış konuşmasını Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani yaptı. Talabani’den sonra BM Genel Sekreteri Ban-ki Mun, Arap liderlere seslendi.

Arap Birliği zirvesinin açılışında bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban-ki Mun, Suriye’nin tüm bölgesi için “saatli bir bomba” gibi tehlikeli olduğunu söyledi. Ban, dünyanın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’dan taahhütlerini yerine getirmesini beklediğini hatırlattı.

Arap liderlere de seslenen BM Genel Sekreteri Ban, “Önümüzdeki aylarda ve yıllarda halklarınızın güvenini kazanmak sizin elinizde. Bölgede ekonomik büyümeyi de siz sağlayabilirsiniz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı