Genel

Arap Dışişleri Bakanları Komitesi: Suriye taahhütlerini yerine getiriyor

Suriye ile İlgili Arap Dışişleri Bakanları Komitesi Kahire’de bakanlar düzeyinde bir toplantı düzenledi.

Toplantının ardından yayınlanan sonuç deklarasyonunda; komitenin Suriye’de bulunan gözlemci heyetin çalışmalarını sürdürdüğü vurgulanarak Suriye hükümetinin Arap Çalışma Planı çerçevesinde gözlemci heyetin çalışmalarıyla ilgili bulunduğu taahhütleri yerine getirdiğine ve heyetin çalışmalarında yardımcı olduğuna dikkat çekildi.

Suriye hükümetinin gözlemci heyetin görevini başarıyla tamamlaması için gerekli kadro ve teçhizatla desteklediğine işaret edilen bayanda komitenin, Suriye hükümetinin Arap Ortak Çalışma planı çerçevesinde gözlemci heyetin çalışmalarında yardımcı olmada sağladığı kısmi ilerlemeyi göz önünde bulundurduğu kaydedildi.

Arap Ligi Gözlemci Heyet Başkanı Muhammed Ahmet Mustafa’nın Suriye hükümetinin Arap Ortak çalışma planı çerçevesinde taahhütlerini yerine getirmesiyle ilgili kapsamlı bir rapor hazırlayıp önümüzdeki ayın 19’unda Arap Ligi Başkanına sunacağına değinilen beyanda geçtiğimiz günlerde Şam’da gerçekleştirilen terör saldırıları kınandı.

Arap Liginin daha önce, ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtığı komite toplantılarının sonuç deklarasyonu tasarısı gözlemci heyete çalışmalarında tarafsız olma çağrısının yanı sıra Suriye hükümeti ve bütün silahlı terör gruplarına biran önce şiddeti durdurma ve gözlemci heyetin çalışmalarını tamamlaması için uygun bir ortam sağlanması çağrısı içeriyordu.

Deklarasyon tasarısında bulunan bu ibarelerin yayınlanan deklarasyonda görülmemesi Katar Başbakanı Hamad Bin Casim’in bu farktaki rolü ve Katar devletinin Suriye ile ilgili gizli niyetleri hakkında kimi soru işaretleri doğmasına neden oluyor. Özellikle de Katar’ın gözlemci heyetin çalışmalarıyla ilgili yönelttiği eleştiriler ve heyetin çalışmalarının başarısız olduğunu ilan etmesinden sonra bu soru işaretleri daha da güçleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı