Genel

Arap gözlemci heyetinin çalışmaları protokol kapsamında sürüyor

Arap Liginin Suriye’deki durumları gözlemlemek için gönderdiği Arap gözlemci heyetinin çalışmalarını izleyen Kahire’deki operasyon odası başkanı Adnan İsa el-Hudayr; heyet ekiplerinin, Suriye hükümeti ile Lig Genel Sekreterliği arasında imzalanan protokol kapsamında Suriye’nin farklı bölgelerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Arap Liginin Kahire’deki merkezinden açıklama yapan Hudayr; gözlemci ekiplerin bu ayın 19’una dek çalışmalarını sürdüreceklerine işaret etti.

Hudayr; gözlemci heyet ekiplerine katılmak için Arap ülkeleri ve sivil toplum örgütlerinden bir çok talebin geldiğine dikkat çekerken; fakat Kahire’deki operasyon odasının heyete daha fazla gözlemcinin katılması yönünde heyet başkanı Orgeneral Muhammed el-Dabi’den hiç bir talep almadığını belirtti.

Şu ana kadar Suriye’de bulunan heyette 163 Arap gözlemcinin bulunduğunu açıklayan Hudayr; bundan sonra olacak herhangi bir artışın ihtiyaç ve gereklilik çerçevesinde olacağını söyledi.

Hudayr ayrıca; Arap Liginin bundan sonra Suriye’ye göndereceği gözlemcileri eğiteceğini ve hazırlayacağını ifade ederek, bunun bir hafta öncesine kadar yapılmadığını söyledi. Aynı zamanda BM’nin herhangi bir yeni gözlemciyi eğitme çalışmalarında bulunduğunu yalanladı.

Bir kısım gözlemcilerin heyetten çekildikleri yönünde yapılan söylemler konusunda Hudayr; hiç bir gözlemcinin çekilmediğini belirtirken, fakat Cezayir uyruklu bir gözlemcinin sağlık koşullarından ve Sudan uyruklu bir gözlemcinin de özel nedenlerinden dolayı özürlerini sunduklarını ifade etti. Hudayr; iki gözlemcinin sundukları özürlerin onaylandığını ifade ederek, protokol metninde ‘heyetten çekilme’ yada ‘istifa etme’ gibi terimlerin yer almadığına vurgu yaptı. Aynı zamanda bu iki terimin haricinde basına yapılan açıklamaların doğru olmadığını ve bu açıklamaların, sahiplerinin kişisel sorumluluklarında odluğunu ekledi.

Gözlemcilerin yeterliliği konusunda ise Operasyon Odası Başkanı Hudayr; protokole göre daha fazla sayılarda gözlemcilerin yayılacakları bölgeleri belirlemede Suriye yönetimiyle koordinasyonun yapılması gerekliliğine işaret ederek; Suriye hükümetinin gözlemcileri koruma sorumluluğuna bağlı olduğunu ifade ettiğine dikkat çekti. Hudayr; Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim’in, Suriye hükümetinin protokole imzalı olduğu gibi bağlı olduğunu belirttiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı