Genel

Arap ligi kesinlikle katkıcı bir taraf değildir

Suriye’nin Arap Ligindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yusuf Ahmet; Arap Birliğinin Suriye’ye yabancı askeri müdahalenin yapılması ve krizin çözümüne yol açacak herhangi bir çabayı engellemeye çalıştığını belirtti.

Arap Ligi Kurulunun dün Doha’da düzenlediği oturumda aldığı kararlara cevap olarak Büyükelçi Ahmet; Bir kısım körfez ülkelerinin; batılı ve bölgesel bir kısım tarafların hesabına hizmet olarak Arap Liginin çalışma ve karar mekanizmalarını gasp ettiklerini belirtti.

Arap Liginin BM Temsilcisi Kofi Annan planının temsil ettiği uluslararası çözüm çabalarına katkı sağlayan taraf olmadığına vurgu yapan Ahmet; dolayısıyla Suriye’nin; söz konusu uluslararası planda Arap Liginin herhangi bir rolü olmasına karşı tutumunu bir kez daha belirttiğine dikkat çekti.

Büyükelçi Ahmet, Arap Ligi Genel Kurulunun Suriye’nin lig üyeliğini askıya almasından bu yana aldığı kararların Suriye’yi ilgilendirmediğini belirterek Arap ligini rayına oturtmak ve bilinen rolünü yeniden kazandırmak için gerçek bir Arap çabası gerektiğini ifade etti.

Ahmet, Nebil Arabi’nin Suriye’deki uluslar arası gözlemciler heyetinin görevinin niteliğini değiştirme yönündeki önerilerinin Arap Ligi Genel Sekreterliğinin misakı ve iç tüzüğünden saptığı ve körfez, bölge ve uluslar arası tarafların örtüsü altında çizilen bir rolü oynama çabasında olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Büyükelçi Ahmet, Suriye’nin söz konusu tarafların Annan planını baltalama ve bölgede gerginliği tırmandırma çabalarına rağmen Annan planıyla olumlu işbirliğini sürdüreceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı