Genel

Arap Ligi Suriye Gözlemci Heyeti Başkanı: Raporuma sadığım

Arap Ligi Suriye Gözlemci Heyeti Başkanı Muhammed Mustafa el-Dabi dün Sudan’ın Başkenti Hartum’da düzenlediği basın konferansında Suriye ile ilgili Arap Ligi’ne sunduğu rapora sadık olduğunu yineleyerek Arap Bakanlar Kuruluna sunulan raporun kimi taraflarca gözlemci grupların ifade ettiği gözlemlerin aksi şekilde yorumladığını vurguladı.

Arap Liginin gözlemci heyetin çalışmalarını durdurma kararını Suriye’deki durumu kötü etkilediğine dikkat çeken Dabi; Suriye’de uygulamaları etkileyen siyasi durumlar koşullar bulunduğuna işaret ederek, yanlış bilgiler gölgesinde ve bulanık bir ortamda tarafsız bir şekilde çalışarak gerçekleri söylemeyi doğru bulduğunu aktardı.

Gözlemci heyetin çalışmalarına başlamasından önce maruz kaldığı medya saldırıları karşısında şaşırdığını belirten Dabi; Suriye basının değil sadece dış basının gözlemci heyet çalışmalarıyla ilgili birçok şeyi uydurduğunu söyleyerek, üyelerinin kimi çıkar ve hedeflerine rağmen sadece Arap Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi ve sonrasında değil toplantı sırasında da heyetin bütün söylediklerinde gerçeklere sadık kaldığını vurguladı.

Raporun gözlemci heyet gruplarının yürüttüğü gözlemlerle ilgili ayrıntılı bilgiler içerdiğine ışık tutan Dabi; bu bilgilerin Arap Ligi Genel Sekreteri Yardımcısı ve İnsan Hakları Temsilcilerinin katılımıyla Kahire’de operasyon odasında tartışılarak rapor edildiğini belirterek Şam’da çalışan gözlemci grupların genel olarak şiddet görüntülerine tanık olmadıklarını bunun yerine gözlemcilere izlenim ve bilgi sunmak isteyen vatandaşlarla karşılaştığını belirtti.

Zaman zaman gözlemci heyetin varlığını suiistimal etmek isteyen kimi vatandaşların da heyet korumalarına taş attığını ancak bu vatandaşlara karşılık verilmediğini dile getiren Dabi; heyetin başta hükümet ve muhalefet tarafından memnuniyetle karşılandığını ve bu karşılamanın şiddetin azalması olarak somutlandığını kaydetti.

Gözlemci grupların muhalefetin hakim olduğu kimi bölgelere kendi inisiyatifleri ve sorumluluklarını kullanarak koruma görevlileri olmadan girdiklerini anlatan Dabi; gözlemci heyetin çalışmalarının başlamasından beş gün sonra Arap Liginin kendisinden rapor sunmasını istediğini ve bunu reddettiğini aktardı.

Süveyda’da hükümeti destekleyen gösterilere de silahlı gösterilere de tanık olmadıklarını belirten Dabi; Homs ilinde Polis ve ordu güçlerinin uyguladığı şiddetin kendilerine yöneltilen şiddete karşılık olarak geldiğini gördüklerini beyan ederek semtlerin dışında protesto gösterilerine tanık olmadıklarını semt içlerinde olan protesto gösterilerinin de barışçıl olduğunu ve bu gösterilere müdahale edilmediğini gözlemlediklerini ibraz etti.

Bütün bu bilgilerin gözlemci heyet grupları başkanları tarafından ibraz edildiğine dikkat çeken Dabi; Halep ilinde de silahlı hiçbir görüntüye tanık olmadıklarını belirterek kimi semtlerde görülen barışçıl protestolara müdahale edilmediğini gözlemlediklerini bildirdi.

Körfez ülkelerinden katılan gözlemcilerin çekilmesinin heyet çalışmalarıyla bir ilgisi bulunmadığını kendi özel durumları nedeniyle çekildiklerini söyleyen Dabi; Körfez ülkelerinden gelen gözlemcilerin çekilmesinden sonra şiddetin yeniden yükselmeye başlayarak patlama, yıkım ve daha başka olaylara tanık olmaya başladıklarını beyan etti.

Şiddetin yükseldiğini Arap Ligi Genel Sekreterine bildirdikten sonra durumun gözden geçirilmesi için gözlemci heyetin çalışmalarının durdurulması kararının alındığını açıklayan Dabi; gözlemci heyetin bazı insani Arap örgütleri aracılığıyla olaylarda tutuklanan 5000 kişinin ilan edilen genel af çerçevesinde serbest bırakılmasına tanık olduğunu dile getirdi.

Suriye’de gerçeğin silahlıların var olduğu ile özetlenebileceğini kaydeden Dabi; Özgür Ordu isimli bir şey olduğunu ve kendisinin şahsi olarak büyük sayıda silahlı gördüğünü belirterek bazılarının kimliklerini göremediklerini beyan etti.

Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile Katar Başbakanının tutumları arasındaki çelişkiyle ilgili yorumları reddeden Dabi; gözlemci heyetini ilgilendiren şeyin heyetin çalışmaları olduğunu vurgulayarak Cezayir’in gözlemcilerini heyetten çektiği haberlerini yalanladı.

Gözlemci heyet çalışmalarının silahlı muhalefet ve hükümet güçleri arasındaki karşılıklı şiddet gölgesinde zor olarak nitelendirildiğini ifade eden Dabi; Suriye hükümeti askeri aletlerini kent merkezlerinden kentlerin dışına çektiğini, ilan ettiği genel af kapsamında son yaşanan olaylarda yakalanan tutukluları serbest bıraktığını ve hem Arap hem de uluslararası basının ülkedeki her yere girmesine izin verdiğini dile getirdi.

Aralarında rütbeli askerlerin de bulunduğu 6 insan hakları örgütünün yanı sıra diplomatik konumlara sahip olan sivillerin de gözlemci heyetin çalışmalarına katıldığını açıklayan Dabi; heyetin çalışmalarında tarafsız, güvenilir ve sorumlu bir çizgi izlemeye büyük bir önem verdiğinin altını çizdi.

Enver Malik’in gözlem çalışmalarına tek bir gün katıldığını ve bunu kimi kanallarda heyet başkanının teğmeniymiş gibi açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Dabi; Malik’in yaptıklarının edep ve ahlak sınırlarının dışında olduğunu ve başka şekilde değerlendirilmemesi gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı