GenelSuriye Düşmanları

Arap rejimleri İsrail ile bölgede aynı kaygıyı taşıyor

Arap ülkeleri kapalı kapılar ardında İsrail ile yaptıkları işbirliği sonucunda ekonomide ve askeri alanda önemli kazanımlar elde etmekteler.

Fars Körfezi ülkelerinde ordu mensubu bir yetkili İsrail Araştırma Merkezi Başkanı Philip Gordon’a İsrail ile bölgeye bakışlarının aynı olduğunu vurgulayarak; “Bizim halkımızı İsrailliler değil, İran ve IŞİD öldürüyor. Hatta Arabistan Kralı Selman, İsrail’i resmen tanımasa dahi İsrail’in varlığını bir gerçek olarak kabul ediyor” ifadelerini kullandı.

Tel Aviv üniversitesine bağlı stratejik öneme sahip İsrail’in güvenliğini araştırma merkezi, yaptığı açıklamada; Arap ülkeleri ve İsrail arasında devam eden normalleşme sürecinde tarafların ortak bakış açısına sahip olduklarını belirtti.

İsrail bölgede kendisini kabul ettirmek ve uluslararası baskıları azaltmak için bölgede; askeri, ekonomik ve istihbaratta işbirliğine gitmenin kendisi için faydalı olduğun çok iyi biliyor. Siyonist rejim Filistinlilere bir takım imtiyazlar vererek kendisine yönelik baskıları azaltmaya çalışmakta.

İsrail ile normalleşme sürecine giren Arap rejimleri Arap-İsrail işbirliğinin açığa çıkması durumunda daha fazla sermayeye ihtiyaçları olduğunu bildikleri için bu işbirliğinin gizli devam etmesini istemekteler. İsrail ile diplomatik, askeri ve emniyet alanlarındaki işbirliklerinin daha fazla genişleyerek gizli olmaktan çıkmasını arzu etmemekteler.

Yapılan araştırmada aynı zamanda İsrail’in Arap rejimleri ile stratejik yakınlaşmasının şüphe içeren bir konu olmadığı ortaya konularak; “taraflar arasındaki işbirliği arka planda her geçen gün artmaktadır” denildi.

Aynı zamanda bir itiraf niteliğinde de olan İsrail’in güvenliğini sağlama merkezinin yaptığı araştırma İsrail rejiminin Arap ülkelerini hiçbir şekilde tehdit etmediğini belirterek “aksine Arap ülkeleri kapalı kapılar ardında İsrail ile yaptıkları işbirliği sonucunda ekonomide ve askeri alanda önemli kazanımlar elde etmekteler” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu