Suriye Dostları

Asğar: Teröre karşı mücadele konusunda İran Suriye’yi desteklemeye devam ediyor

İran Dışişleri Bakanının Siyasi İşler için Baş Yardımcısı Ali Asğar Haci Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Adnan Mahmud ile bulunduğu görüşmede Suriye’deki son gelişmeleri ve iki ülke arasındaki ilişkilerle ilgili konuları tartıştı.

İran Dışişleri Bakanlığının bugün yayınladığı beyanda; görüşmede Asğar’ın teröre karşı mücadele konusunda İran’ın Suriye’yi desteklemeye devam ettiğini vurguladığını kaydedilirken terör olgusuna karşı İran, Suriye ve Rusya arasındaki stratejik işbirliğinin devam edildiğinin altını çizdiğini belirtildi.

Asğar; Astana sürecinin çerçevesinde Suriye krizine siyasi çözüm bulmaya yönelik İran, Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin ve diyalogun devam edilmesinin önemine işaret etti.

Asğar ayrıca; Suriye halkına karşı Amerika tarafından uygulanan tek taraflı ve zorlayıcı yaptırımları kınarken korona virüsü salgının durumunda uluslararası toplumunun Suriye halkını destekleme önemini vurguladı. Asğar; bu bağlamda uluslararası toplumunun Suriye’nin egemenliğini, toprak bütünlüğü ve teröre karşı mücadelesinde destekleme öneminin de altını çizde.

Öte yandan Büyükelçi Mahmud; iki ülke ararsındaki stratejik işbirliğine işaret ederken ikili ve bölgesel düzeyde iki taraf arasındaki koordinasyonun ve diyalogun devam edilmesinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu