Genel

Ateşkesin ihlalinin başlıca nedeni terör saldırılarını kınamamak

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün BM genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına gönderdiği mektupta; bir kaç gün önce Şam’ın Def el-Şevk Bölgesinde meydana gelen, geneli çocuk ve kadınlardan onlarca kişinin kurban gitmesine neden olan bombalı terör eyleminin Güvenlik Konseyinde kınamamasının teröristleri Suriye halkına karşı vahşi terörlerini sürdürmeye teşvik ettiğini belirtti.

SANA ajansının bildirdiğine göre Suriye dışişleri bakanlığı mektubunda; BM genel Kurulu ve Güvenlik Konseyinden ‘terörler mücadele’ bentleri altında resmi belgeler yayınlamalarını talep etti.

29 Ekim 2012 tarihine denk gelen Pazartesi sabahında Şam’ın güneyine düşen Ceramana Kentindeki sivil bir yerleşim semtinin bomba yüklü bir aracın infilak etmesiyle sarsıldığına dikkat çeken Bakanlık; terör eylemi sonucunda geneli kadın ve çocuklardan 11 kişinin şehit olduğunu ve 20’den fazla kişinin de yaralandıklarını belirtti. Bakanlık; Müslüman ve Hıristiyan muhtelif mezhepleriyle Suriye halkının sevgi, kardeşlik ve güven içinde yaşadıkları kentte meydana gelen patlamada ayrıca civar binalar ve işyerlerinin yanı sıra araçlarda büyük maddi hasarların meydana geldiğini belirtti.

Suriye dışişleri bakanlığı; bu bombalı terör eyleminin, Suriye’nin mübarek kurban bayramı süresince tanık olduğu bir dizi kanlı ve yıkıcı bombalı eylemlerden biri olduğuna işaret ederek, Suriye hükümetinin bayram süresince askeri operasyonları durdurduğunu ilan ettiğini ve ihlallere karşı cevap verme haricinde bu ilana bağlı kaldığının altını çizdi.

Suriye dışişleri bakanlığı mektubunda; güvenlik konseyinin bir kaç gün önce Şam’ın Def el-Şevk Bölgesinde meydana gelen kanlı terör patlamasını kınamasında başarısız kalmasının, kanlı terör eylemleri düzenleyen teröristleri Suriyeli masum halka karşı vahşetlerini sürdürmelerine teşvik ettiğinin bir kez daha altını çizdi.

Suriye dışişleri bakanlığı; kanlı terörü kınama icraatlarının uluslararası terörle mücadele ettiklerini iddia eden ülkeler tarafından engellenmesinin söz konusu ülkelerin terör ve faillerini kucaklamalarından başka her hangi bir anlam taşımadığının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu