GenelSuriye Düşmanları

Avigdor Lieberman: Filistin politikasında bir değişiklik olmayacaktır

İsrail Evimiz Partisi Lideri Avigdor Lieberman, yeni kurulacak İsrail hükümetinin Filistin politikasında bir değişikliğin olmayacağını açıkladı.

Lieberman, Facebook’taki kişisel sayfası üzerinden yaptığı açıklamada Likud Partisi Lideri Benyamin Netanyahu başbakanlığında kurulacak yeni İsrail kabinesinin İsrail-Filistin görüşmelerinin yeniden başlamasıyla ilgili öne sürdüğü şartları asla değiştirmeyeceğini açıkladı.

Avigdor Lieberman, “Filistinliler bizimle müzakereleri yeniden başlatmak için hazır olduklarını açıklarlarsa biz de bundan memnuniyet duyarız ve doğal olarak müzakerelerin başlaması için Batı Şeria ve Kudüs’teki yerleşke inşaatlarının durdurulması gibi ön şartların ileri sürülmemesi gerekir” dedi.

120 sandalyeli İsrail parlamentosunda sağcı partilerle solcu partilerin 60’ar sandalye kazandığı seçimlerde ayrıntılı olarak partilerin kazandığı sandalye sayıları şöyle:

Likud-İsrail Evimiz: 31

Yeş Atid: 19

İşçi Partisi: 15

Şas: 11

Habayit Hayehudi: 11

UJT: 7

Hatnua: 6

Meretz: 6

Birleşik Arap Listesi Taal: 5

Hadaş: 4

Beled: 3

Kadima: 2

Siyasi gözlemciler, bu parlamento aritmetiğinin yeni hükümetin kurulmasını güçleştireceğini öne sürüyor.

Hükümeti kurmakla görevlendirilmesi beklenen Likud Partisi Lideri Benyamin Netanyahu’nun hükümeti kurmak için 28 gün süresi bulunuyor.

Netanyahu’nun bu süre içerisinde hükümeti kuramaması halinde bu görevin Yeş Atid Lideri Yair Lapid veya İşçi Partisi Lideri Şeli Yahimoviç’e verilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı