Genel

Avrupa’da ekonominin kötüye gitmesi üzerine işçiler sokaklara döküldü

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun çağrısıyla ‘‘Avrupa Eylem ve Dayanışma Günü’‘ adı altında birçok ülkede protesto gösterileri düzenleniyor. Avrupa’da hükümetlerin aldığı kemer sıkma önlemleri, işçi sendikaları tarafından ilk kez toplu halde protesto ediliyor. Ekonomik krizin pençesindeki İspanya’da hükümetin yaptığı kesintileri ve artan işsizliği protesto eden işçiler 24 saatlik genel grev yapıyor.

Başkent Madrid’de polisle göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşandı. Olaylarda en az 30 kişinin yaralandığı, 80’den fazla kişinin de gözaltına alındığı belirtildi.

İspanya ve Portekiz eşzamanlı olarak genel greve giderken Yunanistan, İtalya, Fransa ve Belçika’da gün içerisinde yarı zamanlı iş bırakma eylemi yapılıyor.

Borç darboğazındaki İspanya’da halk krizin bedelini artık cebinden ödemek istemiyor: “Bütün haklarımızı elimizden alıyorlar. Bankalar ve iş adamları bizim sokağa çıkmamıza neden oldu, onlar maaşlarımızı çalıyor. Artık hiçbir hakkımız yok.”

İspanya’nın iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT’nin yanı sıra sivil toplum örgütleri de genel greve destek veriyor: “Çalmayı bırakın ve yararlı birşeyler yapın ama lütfen bizden çalmayın. Onlar ihtiyacı olan insanlar, ülkeyi bu duruma getirmiş olmaları gerçekten acı.”

Grevler nedeniyle birçok havayolu şirketi Avrupa’daki uçuşlarını iptal etmek veya ertelemek zorunda kaldı. Genel grevi bir hata olarak nitelendiren İspanyol hükümeti, eylemlerin ülkenin dış imajına ve ekonomisine zarar vereceğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı