Genel

Avrupa’daki sığınmacıların beşte biri Suriyeli

İngiltere’de yayın yapan Daily Mail gazetesinin Avrupa İstatistik Ajansı’na (Eurostat) dayanarak yayınladığı habere göre Avrupa’ya giden her beş göçmenden ancak 1 tanesi Suriye’den savaştan kaçan göçmenlerden oluşuyormuş.

Site 2015 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Avrupa Birliği’ne mülteci olarak giden toplam 213 bin kişiyi kayıt altına aldığını ve bunların ancak 44 bininin Suriye’deki savaştan kaçanlar olduğunu yazdı.

Sitede yer alan haberde İngiltere’nin ise bu amaçla sığınma talebinde bulunan her 30 kişiden ancak 1 tanesinin talebini kabul ettiği belirtiliyor. Ülkedeki bu alanda kampanya düzenleyen sivil toplum kuruluşları ve sol kanattaki insanların hükümeti yeterince yardım etmemekle suçladılar belirtiliyor.

Avrupa Birliği İstaistik Kurumu olan Eurostat’ın verilerine göre 2015 yılının Nisan-Haziran dönemindeki sığınmacı sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre ikiye katlanmış durumda.

Bu yıl Avrupa’ya 500 bin civarında mülteci ulaşmış durumda. Bunların 156 bini sadece Ağustos ayında ulaştı. Bu yıl sadece deniz yolu ile Avrupa’ya ulaşmak için yola çıkan insanlardan 3 bini denizde boğularak öldüğü belirtiliyor. Ölümü bile göze alarak bu yolculuğa çıkan insanlar çok ilkel ve iptidai tekne ve botlarla Avrupa’ya ulaşmakta oldukça zorlanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu