Genel

Avrupalı devletler diplomatların işlerine son vermekle dürüst olmayan bir taraf oldular

Suriye İnsan Hakları Şebekesi; Avrupalı bir kısım ülkelerin Suriyeli diplomatların işlerine son verme yönünde attıkları adımlarla Suriye krizinin çözümünde dürüst olmayan bir taraf haline geldiklerini belirtti.

Şebeke dün yayınladığı bildiride; söz konusu Avrupalı ülkelerin hükümetlerini Suriye krizine ilişkin vizyonlarını yeniden gözden geçirme, bu tutumları gerçekler üzerinde yapılandırmalarına çağırdı. Aynı zamanda BM Suriye temsilcisi Kofi Annan planı, BM kararları ve uluslararası insan hakları ilkelerine dayalı bir politika izlemelerine davet etti.

İnsan hakları konseyinde olanların NATO ve Suriye’deki terör gruplarının liderleriyle ittifaktan ibaret olduğuna işaret eden Şebeke; bunun insan hakları temel ve ilkelerine ciddi bir ihlal olmasının yanında konseyin güvenirliğini sabote ettiğine dikkat çekti.

Şebeke; İnsan Hakları Konseyinde alınacak kararların tüm tarafların dinlenmesi ardından alınması gerektiğine işaret ederek konseyin misak ve çalışma mekanizmasından tamamen uzak davrandığını söyledi.

Huvla katliamının güvenlik konseyinin Suriye’ye ilişkin oturumu ve Annan’ın Suriye ziyaretine eş zamanlı olarak yapıldığına işaret eden Şebeke katliam yöntemi ve kurbanların devleti destekleyenler olmaları itibarıyla faillerinin kim olduğunun belli olduğunu ifade etti.

Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi ve tüm dünyadaki insani örgütlerin yanında BM genel kuruluna seslenen Şebeke; insan hakları konferansının düzenlenmesi çağrısında bulundu. Şebeke bu konferansta; insan hakları uluslararası meşruluğun yeniden gözden geçirilmesi, bu bağlamdaki uluslararası anlaşma ve taahhütlerin yeniden gözden geçirilmesi, kalkınma hakkının ilan edilmesi, BM misakına bağlılığın vurgulanması ve 1373 nolu karar gibi terörle mücadele kararlarının masaya yatırılarak incelenmeleri talebinde bulundu.

Şebeke aynı zamanda ülkelerde yaşanan şiddet eylemlerinin doğru bir şekilde tanımlanması, hukuki ve siyasi şekillerin bir birbirlerinden ayrılmaları, insan hakları aktivistinin belirlenmesi ve üstündeki sorumlulukların netleştirilmesini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı