Genel

Avusturya Müsteşarı: Suriye muhalefetin’in silahlandırılmasına karşıyız

Avusturya Müsteşarı Verner Vaiman, ülkesinin “Suriye Muhalefeti”ne silah ihraç ambargosunun kaldırılmasını reddettiğini bir kez daha yineledi.

Die Press gazetesi müsteşar Vaiman’dan naklen, ülkesinin Suriye muhalefetini silahlandırmaya yönelik herhangi bir öneriye karşı duracağını belirterek, Avusturya’nın bu ayın 22’sinde AB Dışişleri bakanları düzeyinde düzenlenecek olan toplantıda, Avrupa Birliği ülkeleri önündeki tutumunu tek başına kalsa dahi savunacağını vurguladı.

Avusturya AB’ne üye 26 ülkeye gönderdiği resmi mesajında Suriye muhalefeti savaşçılarına silah teslim edilmesinden uyarmıştı.

AFP, Die Press’ten naklen, Avusturya’nın muhalif savaşçılara silah teslim edilmesinin uluslararası kanun ve AB temel kanunlarına tehdit oluşturacağını belirtti. Bunun ayrıca Kaide örgütüyle ilgili uluslararası güvenlik konseyi kararlarına da ihlal oluşturduğunu vurguladı.

Gazetenin yayınladığı mektupta Viyana, Suriyeli muhalifler arasında Kaide terör örgütüne yakın Nusra Cephesi gibi gruplarında bulunduğunu ortaya çıkardı.

Mektup gazetenin dediğine göre, silahların verilmesiyle ilgili herhangi bir ambargonun kaldırılmasının oy birliğinden başka uzatılması mümkün olmayan bütün yaptırımların sona erdirilmesinin de sonuçları arasında bulunacağına işaret etti.

Avsuturya yanı sıra, Finlandiya, İsveç ve Baltık ülkeleri (Estonya, Latvia ve Litvanya) ‘de ambargonun kaldırılmasını reddettiklerini ilan etmiş, başta Almanya ve İspanya olmak üzere AB çoğunluk ülkeleri şimdiye kadar herhangi bir karar almayı reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı