Suriye Dostları

Ayetullah Şirazi: Nijerya devleti Zekzaki’ye zulme son versin

İran’ın büyük alimlerinden Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi, Nijerya devleti bu ülkenin İslami hareketi lideri Şeyh İbrahim Zekzaki’ye karşı sorumlu davranması ve ona yönelik zulme son vermesi gerektiğini belirtti.

Pazar günü Kum kentinde Şeyh Zekzaki ailesinin bazı fertleri ile görüşen Ayetullah Mekarim Şirazi, İslam dünyasının seçkin alimlerinden biri olan Şeyh Zekzaki’yi İslam dinine altı evladını sunan kahraman ve mücahit bir insan olarak değerlendirdi.

İnsan hakları iddiasında bulunanların ve İslam ülkeleri liderlerinin Şeyh Zekzaki ve eşinin durumu karşısında zilletli sessizliğini büyük talihsizlik niteleyen Ayetullah Mekarim Şirazi, İran İslam Cumhuriyeti Şeyh Zekzaki ve ailesine reva görülen açık zulmü kınadığını ve bu durumdan Nijerya devletini sorumlu tuttuğunu kaydetti.

Uluslararası İslami mezhepler takrib kurumunun eski Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Araki ve yine İran’ın önde gelen büyük alimlerinden Ayetullah Cevadi Amoli de Pazar günü Şeyh Zekzaki ailesi ile görüşmelerinde uluslararası camiayı Şeyh Zekzaki’nin serbest bırakılması için harekete geçmeye davet ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı