GenelIrak Gerçekleri

Ayetullah Sistani, Felluce Operasyonuyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu

Ayetullah Sistani’den Felluce harekatındaki askerlere: Cihad âdâbına riayet edin. Düşmanınıza, Ali’nin, düşmanına davrandığı gibi davranın.

Irak’ın en etkili dini otoritesi Ayetullah Sistani, IŞİD’e karşı savaşa katılanların uymasını istediği 20 maddelik bir metin yayımladı. Ayetullah Sistani bu tasviye mektubunda Iraklı güçlerden savaş alanlarında İslami ve cihadi edep ve ahlaka riayet etmelerini, İslam hükümleri dışına çıkmamalarını istemiştir.

Ayetullah Ali Sistani, Iraklı güçleri ülkenin batısındaki Enbar vilayetine bağlı Felluce kentini DAEŞ’ten kurtarma operasyonu sırasında sivillerin güvenliğini sağlamaya çağırdı.

Ayetullah Sistani’nin temsilcisi Abdulmehdi el-Kerbelayi, yayınladığı yazılı açıklamada, “Merci Seyyid Sistani, cihadın temel prensiplere uyulmasını istedi. Cihadın genel prensip ve usulü var, buna Müslüman olmayanlarla muamelede bile riayet etmek gerek.” ifadesine yer verdi.

“Allah Teala, müminleri cihada çağırıp, onu dinin bir direği kıldığı, mücahitleri evlerinde oturanlardan üstün tuttuğu gibi cihada da adap ve sınır getirmiştir. Sizler hikmete ve fıtrata uygun olan bu adapları bilmeli ve onlara riayet etmelisiniz. Kim bu sınırlara layıkıyla riayet ederse ilahi lütfa ve berekete nail olur. Bu adaplara riayet etmeyenlerin ise sevabı ve mükafatı azalır ve onlar isteklerine ulaşamaz” ifadesine yer veren Ayetullah Sistani, Cihdın Müslüman olsun olmasın herkese uygulanacak genel adapları olduğunu, Yüce İslam Peygamberi (saav)’ın savaşa gitmeden önce sahabelerine bu adapları tavsiye ettiğini vurgulamıştır.

Iraklı dini lider öyle bir ortamda kurtarma operasyonuna katılan savaşçılara bu tavsiyede bulunmaktadır ki teröristlere destek veren medya son günlerde Irak halk güçlerine yönelik çok yoğun karalama kampanyası başlatmış bulunmaktadır. Terör destekçisi yayın kuruluşları özellikle de Suudi rejiminin el-Arabiye ve Katar’ın el-Cezire televizyonları Felluce’nin kurtarılması amacıyla Irak devleti tarafından geniş bir operasyon başlatılması ardından asılsız haberler ve görüntüler yayarak özellikle Irak Haşdi şaab halk direniş güçlerine karşı yoğun bir karalama ve infaz saldırısı başlatmış bulunmaktalar. Her görenler bu yayın kuruluşlarının terör örgütü IŞİD’in birer sözcüsü ve savunucusu olduğu konusunda emin olmaktadır.

Irak kaynaklarının bu konuda bildirdiğine göre , Felluce operasyonunun daha ilk saatlerinden itibaren IŞİD terör örgütü kendi üyelerinden el-Haşed eş-Şaabi güçlerinin kıyafetleri gibi kıyafetler giyerek Felluce cezaevindeki mahkumları katliam etmeleri ve bu kendi terör eylemini görüntüleyerek geniş biçimde yayınlamalarını istemiştir. IŞİD terör örgütü bu görüntü ve belgeleri, Irak Şii halk güçlerinin Felluce’nin Sünni halkından korkunç intikamı olarak yayınlamayı ve Irak toplumu içinde şii ve Sünni müslümanlar arasında yeni bir ihtilaf ve anlaşmazlık yaratmaya çalışmaktadır.

IŞİD terör örgütü ayrıca Felluce’deki kendi militanlarından, halk direniş güçlerinin karalamak için geri çekilmeye mecbur kaldıkları her bölgede, evlet, okullar ve camileri tahrip etmelerini ve bu tahrif eylemini de Irak halk direniş örgütleri adına yaparak alacakları görüntüleri gelecekte Irak devleti, halkı ve direniş güçlerine karşı kullanmalarını istemiştir.

Terör örgütü er-Ramadi ve Tikrit şehirlerinin kurtarılışı operasyonları esnasında da geniş yaygara ve propaganda başlatarak kendi cinayetlerini Irak ordusu ve halk direniş güçlerine nisbet vermek istemişti. Ancak bu kez Irak taklit merciileri ve ulemasının uyanıklığı ve gerekli tedbirler alması ve tüm silahlı kuvvetler ve halk direniş güçlerinden çok dikkatli olmalarını istemeleri ve tamamen İslami ölçü ve değerlere riayet etmelerini istemesi sonucu teröristlerin bu oyununun bu kez pek tutmayacağa benziyor.

Nitekim Bedir örgütü lideri ve Gönüllü Halk Güçleri Komutanı Hadi el-Amiri, Halk Güçlerinin IŞİD’den kurtarılan kentlere girmeyeceğini açıkladı.

Operasyon karargahında gazetecilere açıklamada bulunan Hadi el-Amiri, “bu politikamız kurtarılan tüm kentler için geçerli. Gönüllü Halk Güçleri yalnızca zorunlu durumlarda veya ihtiyaç olması halinde kentlerin içerisine girecek” dedi.

Gönüllü Halk Güçleri’nin yalnızca kent kuşatmasında görev aldığını belirten Hadi el-Amiri, “Irak güvenlik güçleri kenti temizlemede yetersiz kalırsa o zaman Felluce içerisine de girebiliriz” dedi.

Felluce operasyonu öncesinde IŞİD’den ele geçirilen bir belgede evlerin ve camilerin bombalarla havaya uçurulması ve bunun Şiilerin Sünnilere yönelik saldırısı olarak yansıtılması yönünde talimat verildiği ortaya çıkmıştı.

Nitekim teröre destek vermek suçundan hakkında yakalama kararı bulunan Irak’ın eski firari Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Twitter hesabı üzerinden Felluce operasyonu öncesi yaptığı açıklamada Irak güvenlik güçlerini “çete” olarak nitelemiş ve Felluce’de katliam yapılacağını iddia ederek bu operasyonun engellenmesini istemişti. Tarık Haşimi Türkiye hükümeti tarafından Türk vatandaşlığı verilerek Türkiye’de koruma altında tutulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu