GenelSuriye Dostları

Ayetullah Sistani hükümete halkın taleplerini karşılama çağrısında bulundu

Iraklı Müslümanların tanınmış alimlerinden taklid mercii Ayetullah Ali Sistani, Irak hükümetinden gösteri düzenleyen halkın taleplerini yerine getirmesi yönünde ciddi olunmasını istedi.

Irak’ta dini ve siyasi kaynaklar, Ayetullah Sistani’nin, hükümetten, her türlü şiddetten kaçınılmasını ve sorunların görüşmeler yoluyla halledilmesi ve halkın meşru haklarının hükümet tarafından karşılanması için ciddi çaba gösterilmesini istedi.

Ayetullah Sistani, hükümetten, güvenlik ve siyasi kuruluşlarda çok kapsamlı reformların yapılmasını da isterken, Irak yargısının siyasileştirilmemesi gerektiğini zira yargının siyasileştirilmesinin çok tehlikeli bir süreci beraberinde getireceği uyarısında bulundu.

Irak’ın önde gelen aşiret ve liderlerinden hükümetten taleplerini istemeleri çağrısında da bulunan Ayetullah Sistani, halkın meşru taleplerinin karşılanmasının hükümetin en asli görevi olduğunu ve bundan dolayı da hükümetin halkın taleplerini inceleyerek yerine getirmesini istedi.

Bu arada Irak başbakanı Maliki, son günlerde yaptığı açıklamada, göstericilerin bir çok talebinin incelenerek yerine getirilmesi konusunda komitelerin kurulduğunu bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı