GenelIrak Gerçekleri

Ayetullah Sistani: Irak, başka bir ülkeye zarar verecek bir üs haline gelmemeli

Iraklı büyük taklit mercilerinden Ayetullah Ali Sistani, ABD Başkanı Donald Trump’ın müdahaleci sözlerine tepki göstererek, Irak’ın başka bir ülkeye zarar verecek bir üs olmaması gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri’nin yeni Irak Temsilcisi Bayan Jeanine Hennis Plasschaert ile bir araya gelen Ayetullah Sistani, Irak’ın tüm komşuları ve diğer ülkelerle, ortak çıkar ve barış, müdahaleden uzak ve kendi bağımsızlığı ve egemenliği çerçevesinde dengeli ve iyi münasebetler kurmak istediğini kaydetti.

Iraklı büyük taklit mercii, Irak’ın başka bir ülkeye zarar vermek için bir üs olmaması gerektiğini kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın son günlerde ABD birliklerinin İran’ı gözetlemek için Irak’ta kalmaya devam edecekleri yönündeki sözlerine tepki gösteren Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi de, Irak’ın başka ülkeler aleyhinde kullanılacak bir ülke olmadığını vurguladı.

Trump’ın ABD’nin Irak’ta askeri bir üssü olduğu iddiasını reddeden Irak Başbakanı, Irak’ta ABD birliklerinin varlığının istişare niteliğinde IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun bir parçası olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, son günlerde katıldığı bir televizyon programında İran’ı ve tüm bölgeyi gözetlemek için ABD’nin Irak’ta askeri bir üssü olduğunu iddia etmişti.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Parlamento Başkanı Muhammed el-Halbusi de Trump’ın sözlerine tepki göstererek, onun bu ifadelerini Irak Anayasası ve milli egemenliğine aykırı olduğunu ifade etmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu