Filistin

BAE ve Bahreyn’in ihanet anlaşmasına tepkiler büyüyor

BAE ve Bahreyn’in İsrail ile imzaladığı normalleşme anlaşmasına karşı tepkiler artıyor.

Filistin davasına ihanet ederek İslam alemini sırtından hançerleyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, ABD himayesinde işgalci İsrail rejimiyle ilişkileri normalleştirmek için bir sözde barış anlaşmaması imzaladı.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan normalleşme anlaşmaları için resmi imza töreni, dùn Beyaz Saray’da yapıldı.Beyaz Saray’da emperyalist ABD himayesinde düzenlenen törende, ABD Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani katıldı. Trump imza töreninde yaptığı konuşmada, bazı başka Arap ülkelerinin de İsrail ile normalleşme anlaşmasına varacağını belirtti.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri konu hakkında yaptığı açıklamada, “BAE ve Bahreyn’in İsrail ile imzaladığı normalleşme anlaşması, düşmanların safında yer almak ve Filistin halkımıza karşı yürütülen işgal girişimine destek vermek anlamına geliyor.” dedi.Filistin davasını tasfiye etmeyi hedefleyen ve aynı şekilde Filistin halkının haklarını yok sayan hiçbir anlaşmanın Ortadoğu’ya barış getirmeyeceğini vurgulayan Ebu Zuhri, “BAE ve Bahreyn yöneticileri, Kudüs ve Filistin’e ihanet etti.” ifadelerini kullandı.

Filistinliler de Öfke Gününde işgal rejimi ile normalleşen BAE ile Bahreyn’i kınadılar.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian، twitter hesabında Bahreyn ve BAE’nin korsan İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesine tepki gösteren İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian şöyle yazdı:

Düne kadar Arap topraklarının bir bölümünü işgal eden siyonizm şimdi yeni bir yöntemle Fars körfezi ülkelerini işgal ediyor.

Emir Abdullahian şöyle ekledi:

Mısır ile normalleşme anlaşması İsrail için hiç bir getirisi olmadı; BAE ve Bahreyn ile anlaşma da hiç kuşkusuz siyonist rejimi daha da güvensiz hale getirecektir.

Katar dışişleri bakanlığı da yaptığı açıklamada bazı Arap ülkelerinin İsrail ile normalleşmesine reddetti.

Suudi Arabistan ise Filistin meselesinin adil çözümünden yana olduğunu ileri sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu