Genel

Bakan Zarif: Suriye ve BM’nin yapıcı işbirliğini destekliyoruz

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen bugün Tahran’da biraraya geldiler. Görüşmede Bakan Zarif, Tahran’ın Suriye krizinin çözümü için kararlılığına vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Zarif görüşmede, İran’ın Suriye krizinin çözümü için çabalarına dikkat çekerek, ABD yönetiminin baskısının Suriye anayasa komitesinin kurulmasına engel olduğunu kaydetti.

Bakan Zarif, İran’ın terörizm ve radikalizmle mücadelede büyük çabalarda bulunduğuna dikkat çekerek, Tahran’ın her daim Suriye ve BM ilişkilerinin geliştirilmesini desteklediğini söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi de görüşmede, bazı ülkelerle yapılan istişareler çerçevesinde yapılan son çabalar ve girişimler hakkında açıklamalarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanı ile BM Suriye Özel Temsilcisi görüşmede ayrıca Suriye’nin siyasi gelişmeleri, BM ve Astana Süreci’ndeki garantör ülkelerin çalışmalarını gözden geçirerek, Suriye anayasa komitesinin kurulması ve çalışmalara başlaması hakkında görüş teatisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı