Genel

Ban Ki-Moon: İran Cenevre 2 konferansında önemli rol oynayabilir

Ban Ki-Moon, ‘Cenevre 2’ barış konferansına katılıp katılamayacağı henüz kesinleşmeyen İran’ın, katılması durumunda burada önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 22 Ocak’ta yapılacak Suriye konulu ‘Cenevre 2’ barış konferansına katılıp katılamayacağı henüz kesinleşmeyen İran’ın, katılması durumunda burada önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Basın toplantısındaki açıklamasında Güvenlik Konseyi’ne Güney Sudan’daki BM Misyonu’nun (UNMISS) fazladan askeri birlikler, polis ve lojistik destek gönderilerek güvenlik kapasitesinin arttırılması tavsiyelerini içeren bir mektup göndereceğini söyleyen Ki-moon, BM’nin destek talep etmek üzere üye ülkelerle hâlihazırda görüşmeye başladığını söyledi. Ki-moon, Güney Sudan’daki tarafları bütün dünyanın izlediğini ifade ederek, ‘Sivillere ve onları korumak için konuşlandırılan barış gücü askerlerine yapılan saldırılar derhal sonlandırılmalı. BM, insan haklarının ihlal edildiği ve insanlığa karşı suç işlendiğine ilişkin ihbarlar hakkında soruşturma açacaktır ve bunlardan sorumlu olanlar kişisel olarak sonuçlarına katlanacaklardır’ diye konuştu.

Güney Sudan’a komşu ülkelere de üretici davranmaları çağrısında bulunan Ki-moon, bu ülkelerin daha fazla bölünmelere neden olacak eylemlerden ise kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Cenevre’de gerçekleştirilecek Suriye konulu barış konferansına da değinen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İran’ın önemli bir bölgesel güç olarak burada önemli bir rol oynayabileceğini ifade etti. Ki-moon, ‘Bu yüzden mantıklı ve gerçekçi konuşmak gerekirse Cenevre 2 Konferansı’na katılan bütün tarafların, toplantıdan çıkan sonuca bağlı kalabilmeleri ve etkili bir şekilde uygulayabilmeleri için İran’ın bu görüşmenin bir parçası olması gerekiyor’ diye konuştu.

Ban Ki-moon ayrıca, ‘Bu bağlamda Sayın Lahdar El İbrahimi’nin İran’ın davet edilmesi gerektiği konusunu açıkça belirttiğini düşünüyorum. Ancak ne yazık ki Güvenlik Konseyi’nin önemli üye ülkeleri arasında bu konuda bazı görüş ve duruş ayrılıkları var. Dediğim gibi davet listesi neredeyse tamamlanmış durumda ve bu ay sonundan evvel davet mektuplarını göndermeye başlayacağım’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı