GenelSuriye Düşmanları

Barzani fitneleri engelleyen Kürt-Şii ittifakının güçlü olmasından dolayı üzülüyor

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak’taki Kürt-Şii ittifakının güçlü ve stratejik olduğunu belirterek bunun bazılarının yanlış tutumlarından etkilenmeyeceğini söyledi.

Irak İslami Yüksek Konseyi’nin yayın organı el-Forat televizyonunun haberine göre Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kürt-Şii ittifakının sürdüğünü belirtmekle birlikte bu ittifakın diğer siyasi gruplara düşmanlık anlamına gelmediğini söyledi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi bşkanı Mesud Barzani, Kürt- Şii ittifakının köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirterek “Bu ittifak, Seyyid Muhsin el-Hekim dönemine kadar uzanır. Bazı yanlış davranışlar, bu ittifakı olumsuz yönde etkileyemeyecektir” dedi.

Şiilerle olan ittifakın Kürtler açısından stratejik olduğunu belirten ve bu ittifaka her zaman bağlı kaldıklarını söyleyen Barzani, Kürtlerin Şiilerle olan tarihi ittifaklarının diğer siyasi gruplara yönelik bir karşıtlık anlamına gelmediğini vurguladı.

Irak’taki Kürt-Arap ayrılığına da değinen Barzani, “biz, bu ayrılığı ortadan kaldırmaya geldik, bu ayrılıkları ortadan kaldırmak için adımlar atıyoruz” dedi ve Araplarla ilişkileri güçlendirmek için Erbil’de Arapça yayın yapan bir televizyon kanalının açılmasını buna örnek olarak gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı