Genel

Batı, Suriye’de kimyasal saldırının açıklığa kavuşmasına engel oluyor

Rusya dışişleri bakanı, batılı ülkelerin Suriye’de kimyasal saldırının açıklığa kavuşmasına engel olduğunu söyledi.

Dün Bangladeşli mevkidaşıyla ortak basın toplantısında bu açıklamayı yapan Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye aleyhindeki tasarının Rusya tarafından veto edilmesine işaretle, ‘Zira, tasarıda İdlib’le ilgili hiç bir şey gündeme gelmemiş ve yalnızca Suriye’nin askeri merkezlerine el atmayı içeriyordu” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’deki Han Şeyhun kimyasal saldırı iddiaları incelenmeden, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Suriye hükümetinin kesin bir dille kınanmasına yönelik bir karar alınmasına yönelik girişimleri desteklemeyeceklerini söyledi.

Gazetecilere konuşan Lavrov “Dün ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la Rusya ile ABD’nin terörle mücadele konusunda uluslararası toplumu harekete geçirmesi yönündeki çabalarını arttırması gerektiğini detaylı bir şekilde konuştuk. Görüşmede, ABD’nin 7 Nisan’da Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırının bu anlamda zıt bir adım olduğunu belirttik. Han Şeyhun’da olanların bağımsız ve kapsamlı şekilde incelenmesinde ısrarcıyız. Hiçbir inceleme olmadan, BMGK’da Suriye ordusunun kınanmasına yönelik hiçbir girişimi destekleyemeyiz, desteklemeyeceğiz de” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Suriye’nin İdlib kenti yakınlarındaki Han Şeyhun kasabasında düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırının soruşturulması için Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) bünyesinde bir misyon kurulmasını önerdiklerini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı