GenelSuriye Düşmanları

Batı ve NATO yetkilileri Suriye’ye kinlerini kusmak için fırsat buldular

Suriye’nin egemenliğini ihlal eden Türk askeri uçağının Suriye hava kuvvetleri tarafından, vatan sınırlarını ve egemenliğini savunmak amacıyla düşürülmesi; Sömürgeci Batılı yetkili ve dışişleri bakanları ve NATO yetkililerinin kışkırtma, tehdit savurma, yalan söyleme, uluslararası kanun ve misaklara aykırı davranma gibi maharetlerini sergilemeleri için yeni bir fırsat yarattı.

Batılı yetkili ve dışişleri bakanları ve NATO yetkilileri bu maharetleriyle, bağımsız devletlerin egemenliğini ve sınırlarını savunma hakkını güvence altına alan başta BM olmak üzere uluslararası misak ve kanunlara aykırı davranmayı rutin bir alışkanlık olarak sürdürüyorlar.

Suriye ordusunun vatan sınırları ve egemenliğini ihlal eden Türk askeri uçağına karşılık vermesi bu yetkili ve dışişleri bakanlarına büyük bir zevk kaynağı olmuş ve Suriye’ye karşı duydukları kini ve düşmanlığı kusmaları için ellerine bir fırsat vermiştir.

Avrupa Birliğinde Dış Siyaset ve Güvenlik Temsilcisi Ketrin Ashton’un bu çerçevede yaptığı açıklamalar bütün bağımsız devletler gibi Suriye’ye de egemenliğini ve sınırlarını koruma hakkı tanıyan, uluslararası en basit kanunlara aykırılık teşkil etmektedir. Asthon’un açıklamalarına göre Suriye egemenliğini ihlal eden uçağın, vatanını savunan Suriye ordusu tarafından düşürülmesi Avrupa ve dünya için kaygı verici bir durum ortaya çıkarmıştır!!

Açıklamalarında Suriye egemenliğini ihlal eden Türk askeri uçağının düşürülmesini kınayan ABD Dışişleri Bakanı Hillariy Clinton ise bu açıklamalarıyla sadece uluslararası kanun ve misaklara değil kendi ülkesinin izlediği uluslararası diplomasiye de bir aykırılık teşkil ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı, Suriye ordusunun vatan egemenliğinin ihlalini önlemesinin uluslararası standartlara, insanlığa, barış ve istikrara karşı alınmış sert bir tutum olarak nitelendirdiği açıklamalarında, ABD’nin pilotsuz savaş uçaklarının Afganistan ve diğer ülkelerde masum insanları bombardıman ettiği sırada uluslararası toplantılarda uluslararası barış, istikrar ve güvenlik konularının tartışılmasında Washington’un küstahça tutumlarını unutmuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı da ülkesinin dünya ve bölge ülkelerinin halklarını katlettiği ve servetlerini sömürdüğü çağlarda kalan düşünce yapısı ve hayallerini yansıttığı açıklamalarında Suriye’nin egemenliğini ihlal eden Türk askeri uçağını düşürmekle kabul edilebilir davranış sınırını aştığını iddia etti. Fransa Dışişleri Bakanı ise haftalar öncesinde bu makama geldiği günden beri Türkiyeli, Körfez ülkeleri ve Batılı ülkelerin basın araçlarının yayınladığı çarpık haberlerin etkisi altında belirlediği tutumundan vazgeçemeyerek; Türk askeri uçağının silahsız olduğunu ve hiçbir uyarı yapılmadan düşürüldüğü teranelerini tekrarladı.

Ancak Fransa Dışişleri Bakanı, Türk yetkililerin henüz askeri uçaklarının Suriye hava sahasını ihlal ettiğini kabul eden açıklamalar yaptıkları ilk anlarda bile Suriye’nin uçağı düşürmesinin kabul edilemez bir tutum olduğunu açıklayarak Suriye’ye karşı düşmanlığının boyutlarını yeniden gözler önüne serdi.

İtalya’nın açıklamaları da daha önceden alışıla geldiği gibi, Washington’un bağımsız halklara karşı düşmanca tutumlarının peşinden sürüklenerek belirlediği ve Libya’da demokrasi ve özgürlüğü sağlama gerekçesi altında 130 binin üzerinde masum insanın vahşice ölümüyle sonuçlanan tutumunun bir göstergesi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı