GenelSuriye Dostları

Batı Yaka’da siyasi gözaltılar devam ettikçe uzlaşı gerçekleşmez

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Filistin’de uzlaşının bir an önce sağlanması için attığı tüm olumlu adımlara rağmen, Batı Yaka’daki hava henüz uzlaşı için hazır değil ve siyasi gözaltılar devam ediyor.

Uzlaşı çabaları çerçevesinde oluşturulan Özgürlükler ve Güven İnşası Komitesi, Gazze’de gerçekleştirdiği son toplantıda, siyasi tutuklular dosyasını ele alarak bu dosyanın bir an önce kapatılmasını istedi. Fakat Batı Yaka’da şu ana kadar henüz değişen bir şey yok.

Siyasi analist Mustafa Es-Savvaf, Batı Yaka’da yaşananların uzlaşı konusunda olumsuz işaretler verdiğini belirterek, “Bölünmüşlük halinin olumsuz izleri sadece Gazze’de mi ortadan kaldırılmalı?” diye sordu.

Batı Yaka’da siyasi gözaltıların, ifade vermeye çağırmaların ve müesseseleri kapatmanın devam ettiğine işaret eden Es-Savvaf, Kahire’de ve Gazze’de yapılan toplantıların bir vadide, Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinin yaptıklarının ise bir başka vadide olduğunu söyledi.

Güvenlik birimleri dosyasının askıda olduğunu ve çözümünün ileriye ertelendiğini ifade eden Es-Savvaf, çözüme kavuşturulmayan bu dosyanın her an için patlayabilecek saatli bir bomba gibi olduğunu ve patlaması halinde Kahire’de yapılan tüm anlaşmaların boşa gideceğini ve başlangıç noktasına geri dönüleceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı