Genel

Batı Yaka’daki siyasi gözaltılar Filistin uzlaşısının ertelenmesine yol açabilir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin siyasi danışmanı Yusuf Rezka, işgal altındaki Batı Yaka’da siyasi gözaltıların ve ifade vermeye çağırma operasyonlarının sürmesinin uzlaşı sürecine darbe vurduğunu söyledi.

Rezka, Batı Yaka’da gerçekleştirilen siyasi gözaltı operasyonlarının uzlaşıyı geciktirebileceğini ifade etti. Rezka, Heniyye hükümetinin ve Hamas Hareketi’nin gösterdiği tüm çabalara rağmen Batı Yaka’da uzlaşı için gerekli olumlu ortamın sağlanmadığını belirtti.

Filistinli grupların ve İslami hareketlerin Batı Yaka’da İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve İslami Cihad Hareketi üyeleri ile direniş taraftarlarını hedef alan gözaltı operasyonlarından rahatsız olduklarını kaydeden Rezka, Mısır’daki karmaşanın uzlaşıyı olumsuz etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerinde de uzlaşı için Mısır’ın gözetiminin gerektiğini ve Mısır’da yaşanan gelişmelerin uzlaşının gecikmesine neden olabileceğini söyledi.

Rezka, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Malezya Başbakanı’nın Gazze ziyaretine yönelik eleştirilerinin ve Tunus Cumhurbaşkanı’nın Gazze’ye yapacağı ziyareti bölünmeyi kökleştireceği gerekçesiyle engellemeye çalışmasının uzlaşı anlayışının henüz Filistin Özerk Yönetimi’ne ulaşmadığının göstergesi olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı