Genel

Batılı ülkeler İran’a yaptırımdan bir hayli zararlı çıktılar

İranlı bir siyasi uzman “ABD ve batılı ülkeler İran’a yaptırımları yüzünden ekonomik durgunluk gibi birçok ekonomik darbeye maruz kaldılar” dedi.

Siyasi uzman Ebulfazl Derbaniyan dün akşamüstü Şahrud kentinde Direniş Ekonomisi başlığıyla düzenlenen panelde gündemdeki bazı konuları değerlendirirken “İslam inkılabı düşmanları İran’a uyguladıkları yaptırımlar ve iki misli baskılar aracılığıyla halkımıza bıkkınlık vermeye, ihtilaflara sebep olmaya ve İslami düzene darbeler indirmeye çalışıyorlar” dedi.

Derbaniyan daha sonra, İslam inkılabının zaferiyle istikbar ve sömürücü ülkelerin İran’ın zengin stokları üzerindeki ellerinin kesildiği, dolaysıyla onların bu ülkenin servetlerini yağmalamaya ilişkin planlarının bozulduğunu hatırlatarak “İran halkından yaralar alan bu sömürücü ülkeler inkılabın başından bu yana sürekli olarak çeşitli komplolar düzenleme ve halkı bölme yoluyla tekrar bir şekilde bu ülkeye dönmeye çalışıyorlar, ama hiçbir zaman bunu başaramadılar. Buyüzden ellerinden gelen her vesileyle İran’ın ilerlemesine engel olmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

Siyasi uzman Derbaniyan ayrıca, ABD ve batılı ülkelerin İran’a yaptırım uygulamalarının kendi ekonomileri üzerine bıraktığı olumsuz etkilerine değinerek “Yaptırım uygulıyan bu ülkeler aslında İran karşıtı kararlarıyla asıl kendilerini birçok alanda muhtelif sıkıntılara maruz bırakmış oldular. Onlar İran başta olmak üzere bölgedeki uluslararası piyasalarının önemli bir kısmını kaybettiler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı