GenelSuriye Dostları

Batılı ülkeler on yıllarca halklara baskı uygulayan rejimleri destekledi

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Batılı ülkeleri, on yıllarca halkına baskı uygulayan rejimleri desteklemekle eleştirdi.

Mursi, Almanya ziyareti kapsamında Körber Vakfı’nda yaptığı konuşmada, Batı ülkelerinin, baskı uyguladığı halklarının isteklerine karşı çıkan rejimlerin iktidarda kalmasını sağladığını belirterek, bunun istikrar sağlama veya aşırılıkla mücadele argümanıyla yapıldığını ifade etti.

Bunun sonucunda Batılı ülkelerin siyasi ve ekonomik çıkarlarına öncelik verildiğini ve etkilenen ülkelerin halkların isteklerinin gözardı edildiğini belirten Mursi, bu durumu, “Kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Artık eşit düzeyde diyaloğun gerçekleşmesini isteyen Mursi, burada bir tarafın kendisini diğerinin üstünde görmemesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ülkesinde yapılanlar hakkında bilgi veren Mursi, herkesin katıldığı bir referandumla yeni anayasanın kabul edilmesinin özgür sisteme geçişte önemli bir mihenk taşı olduğunu savundu.

Mursi, bölgesel ve uluslararası sorunların diyalog ve barışçıl bir şekilde çözümünden yana olduğuna değinerek, Mısır’ın partnerleriyle işbirliği içinde barış, istikrar ve gelişme istediklerini vurguladı.

Filistin sorununa ilişkin görüşlerini de açıklayan Mursi, uluslararası toplumun Filistin halkının beklentilerini yerine getirmediğini, bugün Arap dünyasındaki devrimleri anlamak için, Filistinlilerin on yıllardır süren devrimine bakılması gerektiğini vurguladı.

Suriye’deki kanın ve trajedinin bitirilmesi gerektiğini belirten Mursi, Suriye muhalefetinin anlaşma çabalarının güçlenmesi ve Suriye halkının temsil edildiği bir geçiş döneminin hazırlanmasının önemine dikkati çekti.

Mursi, her Mısırlı’nın elde edilen kazanımlardan gurur duyabileceğini de kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Almanya’daki temaslarının tamamlayarak gece saatlerinde ülkesine dönecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı