Genel

Batı’nın asıl hedefi İran’dır ama bunu söyleyecek cesaretleri yoktur

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk, Suriye’ye açılan savaşı Batının kalleşliği olarak tanımlayıp “Asıl hedefleri İran, ama bunu söyleyecek cesaretleri yok” dedi.

Ünlü Ortadoğu uzmanı Robert Fisk, “İkiyüzlülük ve Yalanlarla Dolu Suriye Savaşı” başlıklı makalesinde Suriye’deki savaşın Batı’nın korkaklığını, ahlak yoksunluğunu, yalanlarını gün yüzüne çıkaran ve bu savaşın ardındaki gerçek hedefi (ki o hedef İran’ın ta kendisidir) görünür kılan bir savaş olduğunu yazdı.

“Bizim efendilerimizin katıksız yalanlarından ve yalancılıklarından bahsediyorum. Yaşanan katliamlar karşısında Doğu ve Batı halklarının zihninde oluşan yanlış yargılardan söz ediyorum. (Jonathan) Swift’in yazdığı kötü bir pandomim hicvin bile, Tolstoy’a ya da Shakespeare’e ait bir eserden daha değerli olarak görülmeye başlandığını söylüyorum.” diye yazdı.

ABD’nin Suriye’de sergilediği ikiyüzlülüğünün altını çizen Fisk, Katar ve Suudi Arabistan Esed’in devrilmesi için isyancılara alenen silah ve para yardımında bulunurken, Washington’un bu iki ülkeyi kınayan tek bir kelime sarf ettiğine rastlamadığını söyledi.

Yazısında “Başkan Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye’de demokrasi istediklerini söylüyorlar; fakat otokrasi ile ülkesine hükmeden Katar rejimine ve diktatör bir krallık rejimi ile hüküm süren Suudi Arabistan’a tek bir çıt bile çıkarmıyorlar” diyen Fisk, “Suudiler otokrasinin bir gereği olarak kendi ülkelerindeki Şii azınlığa uzun süreden beri zaten zulmediyorlar; şimdi de Suriye’deki Alevilere göz diktiler. Suudi Arabistan’ın Suriye’ye demokrasi götürmek için mi ‘yardım’ ettiğini düşünüyorsunuz?” diye yazdı.

Fisk, Clinton’un Esed’e “sert bir mesaj” gönderdiğini ve Irak’taki Amerikan birliklerine Saddam’ın 11 Eylül ile bağlantısı olduğu yalanını dillendiren kişi olan Panetta’nın Amerikan ordusunda “Suriye’de de işlerin kontrolden çıkmaya başladığını” söylediğini yazdı.

Büyük yalanın arkasında yatan büyük bir de hakikat olduğunu belirten Fisk, asıl hedefin İran olduğunu söyleyerek, Batılıların İslam Cumhuriyeti’ni ezme ve yok etme arayışı içinde olduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu