Genel

Bazı ülkeler insan haklarını politik bir araç olarak kullanıyor

İnsan Hakları Konseyinde kapsamlı periyodik gözlem mekanizmasını takip ulusal komitesi Suriye’deki en önemli insan hakları gelişmelerine ilişkin bir belge yayınladı.

Ulusal komite belgede, Suriye’nin ülkenin yeni anayasası ışığında insan hakları davalarını ele alma konusunda yenilenen yönelimi üzerinde durdu.

Bununla birlikte komite tartışmalarında, Suriye’deki insan hakları durumunun gözlemlenmesi çerçevesinde sunulan yapıcı önerileri kabul ederken herkesin en yüksek insan hakları kriterlerine sahip olacağı yenilenmiş devleti kurma çalışmalarının sürdürüldüğü bir zamanda insan haklarını geliştirmek amacıyla uluslar arası deneyimlerden yararlanmaya çalıştı.

Ulusal diyalogun başlatılması amacıyla sunulan öneriler tartışmaların büyük bir bölümünü kapsarken toplantıya katılanlar, Suriye yönetiminin ulusal diyalogu krizden çıkış yolu olarak benimsediğini, fakat silahlıların diyalogu reddettiğini belirterek bazılarının katliamlar yaptığını, reform ve diyalog istemediğini, bunlara muhalif denemeyeceğini kaydetti.

Toplantı katılımcıları, tutuklananların itirafları ve olayların silahlıların kendilerine para ödeyenlere hizmet eden kiralık katiller, suçlular ve kaçakçılardan oluştuğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Bununla birlikte belge, devletler üzerine hegemonyasını dayatmak ve bu devletleri denetimleri altına almak amacıyla insan haklarını istismar eden ülkeleri eleştirirdi.

Komite belgede, bu ülkelerin bağımsız ve egemen devletlerin içişlerine müdahale ederken İsrail’in Filistin ve Suriye’nin işgal altındaki Golan topraklarında yaptığı insan hakları ihlallerini örtbas ettiğini ve bu ihlallere gerekçeler bulduğunu ifade etti.

İnsan haklarının bu ülkeler açısından casusluk, tasfiye ve askeri savaşlara benzeyen dış politika araçlarından başka bir şey ifade etmediğine dikkat çekilen belgede, Suriye’nin bazı bölgelerinin maruz kaldığı dış destekli terör eylemleri hakkında bir sunum yapıldı.

Belgede, silahlı terör gruplarının yakaladıkları ya da kaçırdıkları devlet yanlılarını hapsedip işkence ettikleri merkezler kurduklarına, çocuklar ve yaşlıların bile silahlı grupların ellerinden kurtulamadıklarına işaret edilerek bazılarının hala bu katilleri yasal soruşturma ve adaletten korumak amacıyla bu katliamları barışçıl hareket söylemiyle ört bas etmeye çalıştığının altını çizdi.

Ulusal Komite, Suriye halkının akan kanı için üzüldüğünü iddia eden ülkelerin masum insanlar ve asayiş güçlerini katleden ve alt yapıyı tahrip eden silahlı terör gruplarının varlığını inkâr etmesinin Suriye halkını çileden çıkardığını vurguladı.

Komite, Arap Ligi Gözlemciler heyetinin sunduğu raporun tüm gerçekleri ifşa etmesinin ardından aynı ülkelerin silahlıların varlığını kabul ettiğini ve utanmadan katliam ve yıkımlarını sürdürmeleri için teröristlere para ve silah desteği vereceğini açıkladığının altını çizdi.

Suriye’nin uluslar arası toplumdan silahlı terör gruplarına destek vermeyi değil terörle mücadelesinde kendisine yardım elini uzatmasını beklediğini ifade eden komite, Suriye devletinin halkını koruma sorumluluğundan asla vazgeçmeyeceğini, farklı bölgelerdeki vatandaşların silahlı grupların saldırılarından kurtarması için devlete yaptıkları çağrılara yanıt vereceğini bildirdi.

Belgede, devletin Suriye’de istikrar ve güvenlik tekrar sağlanana dek çalışmalarını uluslararası insan hakları sözleşmelerine bağlı kalarak sürdüreceği ifade edilirken teröre rağmen Suriyelilerin yaşam iradelerini yaptırım, abluka ve basın dezenformasyon kampanyalarından daha büyük bir güçle koruduklarına dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu