GenelSuriye Düşmanları

Bazı ülkeler Suriyelileri katleden güvenlik şirketlerine destek veriyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı İnsan Hakları Konseyinde ilgili makamlara gönderdiği mektubunda; insan hakları ihlalleri ve halkların kendi kararlarını belirme haklarını engellemede paralı askerlerin vesile olarak kullanıldığına dikkat çekerek, bu bağlamda en çok zarar görenlerin kalkınmakta olan ülkeler olduğunu belirtti.

Bakanlık, paralı askerleri kullanan ülkelerin az gelişmiş ülkelerin paralı asker olgusuyla mücadelesini engelleme yönünde harcadığı çabalardan duyduğu endişeyi dile getirdi.

Bu ülkelerin askeri şirket ve özel güvenlik şirketi gibi çağdaş adlandırmalar bularak bu şirketlerin güvenlik krizi yaşayan ülkelerde diplomatik heyetleri ve okulları koruyan koruma görevlilerden ibaret olduğu konusunda dünyayı ikna etmeye çalıştığını kaydetti.

Mektupta, söz konusu ülkelerin bu şirketlerin kendi adına örtülü savaşlar açan ordular olduğu yönündeki şüpheleri ortadan kaldırmaya çalıştığı, dolayısıyla bu şirketleri kullanan ülkelerin paralı askerlerin akıttığı kanlardan aklanma çabasında olduğu ifade edildi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, bu ülkelerin dünyaya paralı asker gerçeğini unutturmak için yoğun çabalar harcadığına dikkat çekerek aynı zamanda paralı askerleri yasal yargılanmadan muaf tutarak eylemlerini yasal yollarla ört bas etmeye ve dünyayı paralı askerlere uygulanması gereken yasaların içeriği konusunda kısır bir yasal tartışmaya sürüklemeye çalıştığının altını çizdi.

Mektupta, bu ülkelerin dünyanın dikkatini sözde güvenlik şirketlerinin görevlerine son verilmesini gerektiren insan hakları ihlallerinde bulunduğu gerçeğinden uzaklaştırma çabasında olduğuna dikkat çekildi.

Bakanlık mektupta, paralı askerleri kullanan ülkelerin eylemlerini örtbas etme çabalarına rağmen güvenlik şirketlerinin işlediği katliamların ortaya çıkarak tüm dünyaya bu şirketlerin gerçeği ve ihlalleri konusunda kısa bir özet verdiğini bildirerek bu şirketleri kullanan ülkelerin müdahalede bulunup ihlallerini ört bas ettiğini belirtti.

İnsan hakları sorunlarını çifte standartlı yaklaşımlarla ele alan ülkeleri eleştiren bakanlık, “bu ülkeler sözde güvenlik şirketlerine az gelişmiş ülkelere savaş açma emri verip halklarının kendi kaderlerini tayin etme hakkını ihlal ederken BM kulislerinde insan haklarını savunmaya soyunuyor” dedi.

Bakanlık, bu ülkelerin paralı askerler meselesini çifte standartlı yaklaşımlarla ele almasına Suriye’deki olayları örnek göstererek ABD güvenlik şirketlerinin Suriye’de şiddet eylemleri gerçekleştiren paralı askerleri eğittiğine dair kesin bilgilere sahip olduğunu bildirdi.

Bakanlık, bölgede Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkelerin bu şirketlere destek verip Suriyelileri katletmesini kolaylaştırdığını ifade ederek söz konusu ülkelerin paralı askerlerle mücadele etme yönündeki tüm uluslar arası çabaları baltaladığını ve BM Genel Kurulu ve İnsan Hakları Konseyinin bu olguyu kınayan kararlarını ihlal ettiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı