Suriye Dostları

Bazılarının Suriye’de şiddetten rahatsız olduklarını iddia etmeleri çelişkilidir

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi; Suriye’nin büyük bir komploya maruz kaldığını belirterek tutumları ve siyonizmin bölgedeki projelerine karşı mücadelesinin faturasını ödediğini vurguladı.

Tunuslu Şuruk Gazetesine verdiği röportajda Salihi; Suriye’nin içişlerine yönelik herhangi bir şekilde yabancı müdahaleye ülkesinin karşı tutumunu yinelerken; “ne yazık ki dışarıdan Suriye’nin içine silah ve terörist geçirme gibi bir çok şekilde açık ve net müdahale görmekteyiz..” şeklinde konuştu.

Bir kısım tarafların açık ve net bir şekilde Suriye’deki muhalefeti silahlandırdıklarını ilan etmelerine işaret eden Salihi; Suriye’de şiddetten rahatsız olduklarını en çok iddia eden tarafların bizzat kendilerinin muhalefeti silahlandırma ve onların eylemlerini silahlandırma yönünde çaba harcamalarının ne kadar ilginç ve çelişkili olduğuna dikkat çekti.

Salihi; Suriye’de yönetimin attığı reform adımlarının bir çok ülkede atılmadıklarını ifade ederken, bir kısım ülkelerin mahrum kıldıkları bir kısım şeyleri iddia etmelerinin mantıksız olduğunu söyledi. Başta Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad olmak üzere Suriye’nin reform programını sürdüreceğini bir çok kez ilan ettiğini ve bir çok reform adımını hayata geçirdiğine işaret eden Salihi; bunun için fırsat vermenin daha mantıklı olacağını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Salihi; uluslararası davalarda izlenen çifte standartlı politikaları eleştirerek, bir kısım değer ve ilkelerden söz edenlerin bu konuyu dikkate almaları gerektiğini kaydetti.

Salihi; Suriye’nin siyonizmin bölgedeki dayatma ve hegemonya planlarına karşı mücadele edenlerin öncüsü olduğunu belirtirken, özellikle Filistin ve Lübnan’da direnişi desteklediğini, şimdi de bunun faturasını ağır ödediğini vurguladı.

Annan planı çerçevesinde ise Salihi; bu plana fırsat verilmesi, provokasyon ve sabote çabalarının olmamasının yanında tarafsız, dürüst ve profesyonelce hayata geçirilmeye çalışılması halinde başarılı olabileceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Salihi Suriye’ye komşu ülkelerin; provokasyon ve fitneyi körükleme çabalarından uzak durmalarına ilaveten Suriye krizini çözmek için ellerini uzatmalarını talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu