GenelYalan ve İftiralar

BBC’nin Suriye yönetimi karşıtı bir yalan haberi daha ifşa edildi

BBC’de Suriye’de geçen hafta meydana gelen katliamla ilgili haberde kullanılan görsel skandala yol açtı. Haberin fotoğrafının Suriye’de değil 2003 yılında Irak’ta çekildiği ortaya çıktı. Fotoğrafı çeken kişi Facebook’ta açıklayınca ortalık karıştı

2003 yılında Irak’ta çekilmiş bir fotoğrafın, BBC tarafından Suriye’de geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen katliamla ilgili haberi için kullanınca eleştirilerin hedefi oldu.

BBC’nin “Hula’da Suriye katliamı kınandı, öfke büyüyor” başlıklı haberi için kullandığı görselin, Irak’ta çekildiği ortaya çıktı. Fotoğrafın sahibi, şimdilerde Getty Images için çalışan Marco di Lauro, “Öğleden sonra 15.00′da evime gittim ve BBC’nin Suriye’deki olayları anlatan ve benim fotoğrafımın kullanıldığı ana sayfasını görünce neredeyse sandalyemden düşecektim” dedi. Di Lauro, fotoğrafın 27 Mayıs 2003′te, Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyinde çekildiğini ve Suriye’deki olaylarla hiçbir alakası olmadığını belirtti. Di Lauro Facebook hesabından da “Birisi benim fotoğrafımı, Suriye’nin katliam yaptığını ispatlamak için propaganda amacıyla kullanmış” açıklamasını yaptı. Ünlü İngiliz yayın kuruluşu, fotoğrafın altına “Bağımsız kaynaklarca teyit edilemeyen bu fotoğrafın Hula’daki çocukların gömülmeyi bekleyen cesetleri gösterdiğine inanılıyor” notunu düşmüştü. Fotoğrafta “Aktivistlerden bir fotoğraf” mahreci bulunuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı