GenelIrak Gerçekleri

Behram Kasımi: İran ve Irak, ilişkilerinin devamı için kimseden izin almazlar

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran ve Irak seçiminin iyi komşuluk temelinde stratejik ilişkiler olduğunu ve iki ülkenin bu ilişkilerin devamı için kimseden izin almayacağını söyledi.

Kasımi, ABD Dışişleri Bakanlığı ‘İran Eylem Grubu’ başkanı Brian Hook’un Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Irak ziyareti ile ilgili müdahaleci sözlerine karşı, ‘’Bu Amerikan yetkilinin kızgınlığı şaşırılacak bir konu değildir zira bu ülke milyarlarca dolar harcamasına rağmen Ortadoğu bölgesinde istediği konuma ulaşamamıştır ve bunu sebebi de o ülkenin saldırgan, askeri ve müdahaleci politikasıdır. ‘’ dedi.

İran ve Irak’ın bağımsız ülkeler olduğunu ve hükümetlerinin halkın oyları ile seçildiğini ifade eden Kasımi, bu iki büyük milletin kendi menfaatlerini teşhis yeteneğine sahip olduğunu ve saldırgan bir ülkenin binlerce kilometre uzaktan onlar adına karar vermesine ihtiyaçları olmadığını söyledi.

İran ve Irak’ın uzun sınır ve tarihi ilişkileri olduğunu ifade eden Kasımi, iki ülke milletlerinin köklü dini, tarihi ve kültürel ilişkilere sahip olduklarını söyledi.

Brian Hook, dün yaptığı açıklamada, İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin Irak ziyaretinden rahatsızlığını bildirerek bu ziyaretin Irak halkının yararına olmadığını iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu