GenelSuriye Dostları

Belarus, Traktör üretimi ve elektrik teknolojisini Suriye’ye taşıyacak

Belarus Ekonomi Bakanı Vladimir Zinowsky Suriye Belarus karma hükümet komitesinin ortak temasları sonucunda sağlanan sonuçlar ve sonuç protokolünün yönelimlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

SANA’nın Minsk muhabirine açıklama yapan Zinowsky; hükümet karma komitesinin sonuç protokolünde iki taraf arasında ekonomi, sanayi, teknik, öğretim, sosyal hizmetler, sağlık ve daha başka alanlarda işbirliğinin öneminde görüş birliği kaydedildiğini belirtti.

Zinowsky iki taraf arasında birçok alanda ortak çalışmalarda bulunma üzerine anlaşıldığına işaret ederken, bu anlaşmalar kapsamında Belarus traktörlerinin Suriye’de üretilmeye başlanacağını ve elektrik teknolojisinin de Suriye’ye aktarılacağını açıkladı.

Zinowsky Suriye ile ülkesi arasındaki işbirliğinin muhtelif alanlarda gelişmeye devam edeceğine inandığını söyledi.

Benzer bir açıklamada Suriye Sanayi Bakanı Kemalettin Touma; iki ülke karma hükümet komitesinin altıncı oturumlarının Suriye’nin maruz kaldığı durumlar gölgesinde düzenlendiğine dikkat çekerken, dost ülkelerle ortak çalışmalarda bulunma önemine dikkat çekti.

Bölgesel ve evrensel devletlerin desteği ile dünyanın her yerinden gelen radikal teröristlerin Suriye’de altyapı ve hizmet kurumlarını sistematik bir şekilde sabote ettiklerine dikkat çeken Touma; vatandaşların ihtiyaç ve gereksinimlerini sağlama, hizmet şebekeleri ve kurumlarını yeniden çalıştırma amacıyla dost ülkelerle ortak çalışmaların yoğunlaştırılacağını söyledi.

Batılı ve bölgesel kimi devletlerin Suriye halkına karşı ekonomik yaptırımlara da işaret eden Touma; bu baskıların üstesinden gelmede Belarus ile işbirliğinin büyük bir katkı sağlayacağını ifade etti. Bakan Touma Belarus yetkililerin Suriye ile özellikle ekonomik, ticari ve teknik alanlarda ortak çalışmaları pekiştirmede ciddi bir arzu sergilediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı