Genel

Belçika Dışişleri Bakanı:Belçika vatandaşlarının Suriye’ye savaşmak için gitmelerini önlemek için caydırıcı kararlar alınmalı

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, vatandaşlarının başka ülkelerde çatışma eylemlerine katılmalarını meneden alternatif bütün icraatların alınması ve cinayet cezalarının verilmesi zorunluluğunu belirtti.

Reynders, ülkedeki siyasi partileri ülkede aşırı dincilik ve radikalizmin büyümesi önünde bir set oluşturmalarına çağrı yaptı.

Reynders, medya organlarına yaptığı açıklamalarda, Belçikalı vatandaşların başka ülkelerde çatışma eylemlerine katılmak için yönelme niyetinde olanlar hakkında suç cezalarının kullanılmasını içeren bir krallık yasasının çıkarılmasını desteklediğini belirtti.

Reynders, suç cezalarının başka ülkelere gitme ve orada savaşma isteğinde olan Belçikalılar hakkında caydırıcı bir faktör olacağını ifade etti.

Söz konusu inisiyatif, Belçikalı gençlerin son aylarda Suriye’de öldürme ve yıkım eylemleri düzenleyen silahlı terör grupları yanında savaşa katılmak üzere seyahat edenlerin sayısını arttığına yönelik raporlar ışığında geldi.

Muhtelif kaynaklar, yüzlerce Belçikalının Suriye’de bu terör gruplarının yanında savaşmak için yöneldiklerine işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı