Genel

Beşar Caferi: ABD askeri güçlerini Suriye’den çekmelidir

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Konseye üye Batılı ülkelerin, Suriye halkına karşı işlediği suçları örtmek ve yine terörist grupların suçlarını örtmek için Birleşmiş Milletler platformlarını şantaj aleti olarak kullanmaya devam ettiklerini belirtti.

Sözde “Uluslararası Koalisyon” kuvvetlerinin bombardımanları sonucunda Rakka şehrinde toplu mezarların keşfinin şehit sayısını 4000’e çıkardığını ve bu koalisyonun hakikatini ve barbarca suçlarını açığa çıkardığını belirten Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyini Uluslararası Koalisyonun suçlarını durdurması, bu suçlarla ilgili uluslararası soruşturma düzenlemesi ve kendi toprakları üzerinde meşru olmayan Amerikan ve diğer yabancı kuvvetlerin düşmancıl varlıklarını sona erdirmesini bir kez daha talep etti.

Suriye’nin kitle imha silahlarının imha edilmesi konusuna yönelik bağlılığını belirten Caferi, Suriye’nin 2003 yılı sonunda Güvenlik Konseyi üyeliği esnasında Ortadoğu bölgesinin bu silahlardan arındırılması için inisiyatif sunduğunu ancak Amerikan heyetinin bu karar tasarısının öne sürülmesi halinde veto kullanmakla tehdit ettiğine dikkat çekti.

Caferi, Suriye’nin ırkçı İsrail’in silahların yayılmasını önleme anlaşmasına katılmakla bağlayıcılığına çağrı yaptığına dikkat çekerek, bütün nükleer tesislerinin ve nükleer aktivitelerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı denetimine girmesini talep etti.

Caferi, Suriye’nin Kimyasal Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşmasına katılmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek, Suriye’nin bu konuda olumlu, şeffaf ve esnek bir şekilde işbirliğine özen gösterdiğini söyledi.

Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyi’nin terörist örgütleri destekleyen barındıran ve finanse eden, kimyasal silah edinmelerini kolaylaştıran ülkele hakkında herhangi bir icraat almamasını garipsediğini dile getirdi.

Suriye’nin insanlığa karşı suç olması itibariyle herhangi bir kimyasal silahın kullanımı veya kitle imha silahlarının herhangi türünü kınadığını söyleyen Caferi, Suriye Arap Ordusunun aslen artık elinde de olmayan herhangi kimyasal silahı kullanmadığını bir kez daha yineledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu