Genel

Beşar Caferi: ABD koalisyonun hedefi Suriye’de savaşı uzatmaktır

Suriye’nin Birleşmiş Milletler’deki Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, sözde IŞİD ile mücadele adındaki ABD’nin komutasında olan koalisyon güçlerinin Suriye’de savaşı daha da uzatmak istediklerini söyledi.

Caferi, Suriye’deki durumlarla ilgili Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, Suriyelileri insanlık açısından desteklemenin insani konuların politikleştirilmesi ve acılarının temel müsebbibi terörün durdurulmaması halinde aktif bir şekilde olmasının mümkün olmadığını belirtti. Güvenlik Konseyinde bazı daimi üye ülkelerin Suriye’deki insani durumlara özenini iddia ettiğini ancak Suriye’de terörü desteklediklerini, kuvvetlerini illegal bir şekilde konuşlandırdığını ve saldırı üstüne saldırı düzenlediklerini söyledi.

Meşru olmayan uluslararası koalisyonda Fransız bir Kolonel’in, “Koalisyon”un Suriye’de alt yapıyı korkunç bir şekilde yıktığını, çok az sayıda hasara uğramaya yoğunlaştığını bunun da binlerce sivilin şehit düşmesine sebebiyet verdiğini itiraf ettiğini belirten Caferi, meşru olmayan koalisyonun hedefinin terörle mücadele olmadığını ancak Suriye devletinin kaynaklarını hedef almak ve Suriye’ye dayatılan savaşın ömrünü uzatmak için terörü istismar ettiğini vurguladı.

Caferi, Güvenlik Konseyi’nde bazı daimi üye olan ülkelerin Suriye’ye yönelik siyasi terörünü tek taraflı ekonomik icraatlar uygulama yoluyla ekonomik terörle tamamladığına işaret etti.

“Güvenlik Konseyinde” Suriye insan hakları dosyası kalemini taşıyan ülkelerin Suriye hükümetiyle istişare ve koordinasyon ihtiyacını göz ardı ederek görevlerini nasıl yerine getirebilecekleri sorusunu dile getiren Caferi, bazı ülkelerin yerlerinden edilen Suriyelilerin terörden kurtarılması ardından köylerine geri dönüşlerini engellemeye devam ettiğini ve insani yardım ile kalkınma çalışmalarını insancıl eylemin ilkeleriyle bağdaşmayan siyasallaştırılmış koşullarla ilişkilendirmeye devam ettiğini belirtti.

Caferi; “terörle mücadeleye özen gösteren ve faillerinden hesap sormaya özen gösterdiğini iddia eden Batılı ülkelerin nasıl olur da Suriyelileri teröristlerin şerrinden kurtarmak için teröristleri iade etmeyi ve bu terörü politik açıdan kullanmayı durdurmayı reddeder anlaşılır durum değildir” dedi.

Suriye hükümetinin, Suriye’de gayri meşru ABD güçlerinin derhal Suriye’den çekilmesi gerektiğini bildiren Caferi, Güvenlik Konseyi’nin, insani yardım konusunu Devletlerin istikrarsızlaştırma veya iç işlerine karışma vesilesi olarak kullanmaması gerektiğine dikkat çekerek bugün bu durumun açıkça Venezüella’da tekrarlandığını gördüklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu