Genel

Beşar Caferi: Amerika’nın Suriye’nin kuzey doğusundaki girişimleri işgalciliktir

Suriye’nin BM temsilcisi Beşar Caferi, Amerika’nın Suriye’nin kuzey doğusundaki girişimlerini işgalcilik olarak niteledi.

Caferi, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’nin durumuyla ilgili oturumunda yaptığı konuşmada, Amerika’nın çok açık bir şekilde Suriye’nin petrol havzalarını sultasına geçirmeye çalıştığının görüldüğünü söyledi.

Bu arada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, çekilme kararı aldıktan sonra Suriye’deki petrol yataklarını ‘koruma’ gerekçesiyle bu ülkede kalacağını açıklayan ABD’yi başkasının petrolüne göz diken Nazi rejimine benzetti.
Sputnik ve Rossiya 24’e demeç veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ABD’nin eylemlerinin ‘siyasi haydutluk’ olarak görülüp görülemeyeceği soruldu.

Esad, “Çok doğru ifade ettiniz. Bunun nedeni sadece petrolü çalmaları değil, ABD haydut gruplara dayanan bir siyasi rejim olarak inşa edilmiş bir ülke olması. ABD Başkanı, devleti temsil etmiyor, yalnızca şirketin icra direktörü, bu direktörün arkasında yönetim kurulu var, bu kurul da devletin gerçek sahipleri olan köklü Amerikan şirketlerini temsil ediyor. Yani petrol şirketlerini, silah üreticilerini, bankaları ve diğer lobileri” yanıtını verdi.

Bunu ABD yönetim sisteminin doğal bir sonucu olarak niteleyen Esad, zira ABD’nin bir devletten ziyade yönetimi kendi çıkarları için çalışan şirketler tarafından atanan bir rejim olduğunun savundu.

Bu bağlamda ABD’yi Nazi rejimine benzeten Esad şöyle devam etti:

“2. Dünya Savaşı’nda Hitler’i SSCB’ye saldırmaya iten en önemli faktörlerden biri petroldü. Hatta bazıları, petrolün tek etken olduğunu ve SSCB’ye saldırmak için başka bir etkenin bulunmadığını söylüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu