Suriye Dostları

Beşar Caferi: Suriye buhranının çıkış yolu ancak siyasidir

Suriye’nin BM daimi temsilcisi Beşşar El Caferi, Suriye’de barış sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin, bu ülkenin hakimiyeti ve bağımsızlığı, toprak bütünlüğünün korunması, işgalci güçlerin Suriye’den ayrılması ve yaptırımların kaldırılmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Caferi, dün BM güvenlik konseyi’nin Suriye’de barış süreci konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Suriye’nin başka ülkelerin hiç bir dayatmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Suriyeli yetkili, başta Amerika olmak üzere bazı ülkelerin Suriye’de işgalci olarak asker bulundurduklarını belirterek bu güçlerin aynı zamanda terör örgütlerine de destek verdiklerini söyledi.

Suriyeli yetkili geçtiğimiz günlerde de yaptığı açıklamada, işgal edilen Golan’ın Suriye’den ayrılamaz bir parçası olduğunu vurgulayarak uluslararası kanunun garantilediği bütün yollarla 4 haziran 1967 hattına kadar geri almasının Suriye politikasının önceliği ve ondan şaşmayacak pusulasının kalacağını belirtmişti.

Caferi, Kudus’un ırkçı İsrail başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini Kudus’e aktarması ile açıkça ilan edilen siyonist İsrail’e eskisi görülmemiş bir ABD desteğinin bulunduğunu hatırlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu