Suriye Dostları

Beşar Caferi: Türkiye askerleri İdlib’de teröristlere destek rolü görüyordu

Suriye’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Beşar Caferi, ülkesinin kendi toprakları üzerinde herhangi bir Türk varlığı ve illegal başka yabancı varlığı kesin bir şekilde reddettiğini söyledi.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Beşar Caferi, Suriye Ordusunun Halep halkına şehirlerini kin ve terör füzelerinin menzilinden çıkarmak için güven duygusu verdiğini belirtti.

Güvenlik Konseyi oturumunda konuşan Caferi, bazı ülkelerin uluslararası Güvenlik Konseyini dünya barış ve güvenliğini baltalayan Suriye topraklarına yönelik Türk saldırıları için NATO platformuna çevirdiğine işaret ederek, İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısının velayetini ihlal ettiğini ve Suriye dahilindeki durumların gerçekleriyle ilgili uyguladığı dezenformasyon kanalıyla Suriye’ye kötülük yapmaya çalıştığına dikkat çekti.

Suriye’nin kendi toprakları üzerinde herhangi bir Türk varlığı ve illegal başka yabancı varlığı kesin bir şekilde reddettiğini ve  Türk rejiminin saldırgan davranışları ve teröre desteğinin dizginlenmesini talep ettiğini belirten Caferi, insani çalışmaları politikleştirmek ve düşmanca girişimlerden uzak bir şekilde Suriye hükümetiyle işbirliği ve koordinasyon içerisinde Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgelerde insani yardımların sunulabileceğine işaret etti.

Caferi, Türkiye’nin kendi çıkarları ve hedeflerini temin etmek için sivilleri bir kalkan olarak kullandığını belirterek,  Suriye ordusunun Halep ve İdlib’te operasyonlarının gerçekte teröristlere ve onlara destek verenlere karşı yapıldığını söyledi.

Bu arada Rusya’nın BM daimi temsilcisi de teröristlerin İdlib’de ateşkesi çiğnediğini ve Suriye’nin onlara karşı saldırılarının hakkı olduğunu söyledi.

Öte yandan Suriye ordusu ve müttefiklerinin teröristlerin kalesi sayılan İdlib’e yönelik operasyonu Türkiye ve müttefiklerinin tepkileri ve tehditlerine neden oldu.  Türkiye Suriye’de terörist grupların hamilerinden sayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu