Genel

Beşar Esad: Arap birliği meşruiyetten yoksun

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Arap birliğinin Suriye’nin resmi temsilciliğini Suriyeli silahlı muhaliflere devretmesine gösterdiği tepkidi, birliğin meşruiyetten yoksun olduğunu vurguladı.

Türk medyasına konuşan Esad, Arap birliğinin kararını eleştirerek bu birlik ne Arap devletleri, ne de Arap milletlerin temsilcisi olduğunu ve bu yüzden bir ülkeye meşruiyet kazandıramayacağını veya bir ülkenin meşruiyetini geri alamayacağını vurguladı.

Arap birliğinin planları ve senaryoları değersiz olduğunu belirten Esad, her ülke meşruiyetini o ülkenin dışındaki kurumlardan veya insanlardan kazanmadığını ve sadece kendi halkından kazandığını ifade etti.

Suriye sosyal partisi üyesi Tarık Ahmet de Arap birliğinin Suriye’ye yönelik yıkıcı rolüne değinerek birliğin Suriye temsilciliğin Suriyeli muhaliflere devretmesi, birliğin tüzüğüne aykırı olduğunu ve eğer bu tüzüğe aykırı hareket ediliyorsa, birliğin meşruiyetini yitirdiği anlaşıldığını kaydetti.

Suriyeli bir başka muhalif lider Heysem Mena da birliğin kararından duyduğu kaygıyı dile getirerek, bazı Arap rejimlerin Esad yönetimine karşı beslediği kin yüzünden bu kararı onayladığını vurguladı.

Irak dışişleri bakanı Hoşyar Zibari de Suriye temsilciliğinin Suriyeli silahlı muhaliflere devredilmesine karşı çıkan bir başka isimdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu