Genel

Beşşar Caferi , güvenlik konseyin sessizliğini kınadı

Suriye’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi dün akşam Güvenlik Konseyi üye ülkelerin Suriye hakimiyetinin Türkiye ve Siyonist rejim tarafından ihlal edilmesine sessiz kalmasını yoğun şekilde eleştirerek, bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler kürsüsünü Suriye’ye karşı kışkırtmada bulunmak ve bu ülkeye baskı uygulamak için suistimal ettiğini söyledi.

Beşar Caferi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İdlib ile ilgili oturumunda bazı hükumetler ve özellikle batılı ülkelerin açıkça Suriye’nin viraneye dönüşmesi için çalıştığına işaretle, bu hedefe ulaşmak için kullanacakları araçları da belirlediklerini söyledi.
Söz konusu oturumda işgal, terörizme mali destek ve Suriye’ye karşı saldırı girişimlerinin bir an önce son bulması zaruretini vurgulayan Caferi , Suriye’nin toprak bütünlüğü ve hakimiyetine saygı duyularak Şam yönetimi ve müttefiklerinin terörizm ile mücadeledeki çalışmalarına destek sağlanması gerektiğini söyledi.
Caferi İdlib’in Suriye topraklarının bir parçası olduğuna değinerek Şam’ın hiçbir yabancı gücün illegal varlığını kabul etmediğini sözlerine ekledi.
Bu arada Rusya’nın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Vasili Nebenziya da oturumda benzer oturumların Suriye’de teröristler tehlikeye düştükleri ve Suriye’nin kendi topraklarından bir bölümünü geri almaya çalıştığı zaman düzenlendiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu