Genel

Beşşar Caferi: Suriye her türlü kimyasal silah kullanılmasını kınıyor

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi, Şam’ın kimyasal silahların her türlü kullanılmasını kınadığını vurguladı.
Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Konseye üye Batılı ülkelerin, Suriye halkına karşı işlediği suçları örtmek ve yine terörist grupların suçlarını örtmek için Birleşmiş Milletler platformlarını şantaj aleti olarak kullanmaya devam ettiklerini belirtti.

Sözde “Uluslararası Koalisyon” kuvvetlerinin bombardımanları sonucunda Rakka şehrinde toplu mezarların keşfinin şehit sayısını 4000’e çıkardığını ve bu koalisyonun hakikatini ve barbarca suçlarını açığa çıkardığını belirten Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyini Uluslararası Koalisyonun suçlarını durdurması, bu suçlarla ilgili uluslararası soruşturma düzenlemesi ve kendi toprakları üzerinde meşru olmayan Amerikan ve diğer yabancı kuvvetlerin düşmanca varlıklarını sona erdirmesini bir kez daha talep etti.

Suriye’nin kitle imha silahlarının imha edilmesi konusuna yönelik bağlılığını belirten Caferi, Suriye’nin 2003 yılı sonunda Güvenlik Konseyi üyeliği esnasında Ortadoğu bölgesinin bu silahlardan arındırılması için inisiyatif sunduğunu ancak Amerikan heyetinin bu karar tasarısının öne sürülmesi halinde veto kullanmakla tehdit ettiğine dikkat çekti.

Caferi, Suriye’nin işgal rejimi İsrail’in silahların yayılmasını önleme anlaşmasına katılmakla bağlayıcılığına çağrı yaptığına dikkat çekerek, bütün nükleer tesislerinin ve nükleer aktivitelerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı denetimine girmesini talep etti.

Caferi, Suriye’nin Kimyasal Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşmasına katılmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek, Suriye’nin bu konuda olumlu, şeffaf ve esnek bir şekilde işbirliğine özen gösterdiğini söyledi.

Caferi, bugün Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağıran ülkelerin aynısının terörist grupların zehirli kimyasal maddeler elde etmesini kolaylaştırdığına ve bu terörist grupların bu zehirli maddeleri Suriyelilere karşı kullandıklarını vurguladı.

Bazı Batılı ülkelerin Suriye hükümetini suçlamak için terörist grupları İdlib’te kimyasal kullanmaya kışkırttığını, aynı Han Şeyhun hadisesinde olduğu gibi terörist grupların kurtarma girişiminde bulunduğunu söyleyerek, Suriye’de kimyasal kullanımı ile ilgili Gerçekleri Ortaya Çıkarma heyetinin çalışma şartlarını ihlal ettiğini ve soruşturmalarında şeffaflıktan uzak kaldığını söyledi.

Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyi’nin terörist örgütleri destekleyen barındıran ve finanse eden, kimyasal silah edinmelerini kolaylaştıran ülkeler hakkında herhangi bir icraat almamasını garipsediğini dile getirdi.

Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyi’ni İdlib kırsalı Termanin Beldesinde içinde patlayıcı yanı sıra, sıvı klor varilleri ihtiva eden Türk, İngiliz ve Çeçen uzmanların komutası altında olan teröristlere ait laboratuvarda büyük bir patlamanın meydana geldiğini bildirdiğine dikkat çekti.

Suriye’nin insanlığa karşı suç olması itibariyle herhangi bir kimyasal silahın kullanımı veya kitle imha silahlarının herhangi türünü kınadığını söyleyen Caferi, Suriye Arap Ordusunun aslen artık elinde de olmayan herhangi kimyasal silahı kullanmadığını bir kez daha yineledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu