Genel

Beşşar el-Caferi:Bir kısım ülkeler teröristlere silah,para, barınak ve eğitim desteği sağlıyor

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi Uluslararası Güvenlik Konseyinde bugün düzenlenen oturumda; bir kısım tarafların Suriye’de çözüm çabalarını sabote etmeye çalıştıklarını söyledi.

Caferi; silahlı terör gruplarının, Katar ve Suudi Arabistan’da bulunan tekfirci şeyhlerin fetvaları doğrultusunda Suriye’deki kanlı terör eylemlerini tırmandırdıklarını vurguladı.

Terör gruplarının gerçekleştirdikleri eylemlerin Kaide Örgütünün izlerini taşıdığına dikkat çeken Caferi; bir kısım bölgesel güç ve devletlerin Suriye’de vahşet dolu terör eylemleri düzenlemeleri için silahlı gruplara barınak, para, silah, eğitim ve kolaylıklar sağladıklarına vurgu yaptı.

Suriye’ye silah gönderme ve teröristlerin sınırlardan geçişini kolaylaştırmanın Suriye’de her hangi bir çözüm planını engellediğini ve Annan planına suikast niteliğinde sayıldığını ifade eden Caferi, aynı zamanda bunların BM misakı, uluslararası kanunlar ve ilişkilere aykırı olduğuna dikkat çekti.

Caferi; Suriye’nin Uluslararası Güvenlik Konseyinin Şam’da meydana gelen terör eylemlerini keskin bir dille beklediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı