Genel

Beşşar Esad: ABD’nin 5 bin militanı yetiştirmesi terörle mücadele değil teröre destektir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Batı’nın terörle mücadelede samimi olmadığını vurguladı.
Suriye Cumhurbaşkanı dün akşam, Portekiz’in RTP televizyonuna verdiği demeçte, BM ve Güvenlik Konseyi’nin kendi görevlerinde yenildiklerini ifade etti.

Beşşar Esad, Batılı yetkililerin terörle mücadele etmek istemediğini, zira ABD’lilerin, 5 bin militanı eğiteceklerini açıkladığını, bu sayıda militanın eğitilmesinin teröristlere destek anlamı taşıdığını kaydetti.

Beşşar Esad, ABD Başkanı Obama’nın Suriye’de ılımlı muhalefetin olmadığını söylemesine rağmen, Washington’un Suriye’de silahlı gruplara para ve silah desteği verdiğini,bu yardımların radikal ve tekfirci silahlı kişilere gönderildiğini belirtti.

Suriyelilerin terörle mücadeleyi sürdürmekte ısrarlı ve kararlı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Suriye halkının ordu ve hükümete teröristlere karşı destek verdiğini hatırlattı.

BM’nin Suriye, Libya, Yemen ve birçok ülkede daha siviller ve vatandaşları koruma altına almak ve desteklemekte başarısız olduğunu söyleyen Beşşar Esad, bazı Batılı ve bölgesel ülkelerin teröristlere sınırsız desteğinin Suriye’de terörizmin kökünün kazınmasına mani olduğunu ifade etti.

Suriye krizinin siyasi çözümüne vurgu yapan Beşşar Esad, bugün ülkenin karşılaştığı muhaliflerin gerçek muhalif değil, Batı, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın oluşturduğu muhalefet olduğunu, bu yüzden, Cenevre 1 ve Cenevre 2 toplantılarının, hükümetin gerçek muhaliflerle yaptığı müzakere örneği olmadığını kaydetti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad sözlerinin devamında, Suriye’de ılımlı diye bir muhalefetin olmadığını, bu ülkenin IŞİD tekfircileri ve terörist gruplar, Nusra Cephesi ve diğer terör örgütleriyle mücadele ettiğini hatırlattı.

IŞİD ideolojisinin Vahhabiliğe dayalı olduğunu söyleyen Beşşar Esad, böyle bir ideolojinin Suriye’de ve diğer ülkelerde asla olmadığını, kökünün Suudi Arabistan ve Katar’a dayandığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu