Genel

Beşşar Esad: Artık zafer aşamasındayız

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Suriye’nin büyük bir savaşla karşı karşıya bırakıldığını belirterek ilk senesi direnişle geçen bu savaşta zafer aşamasına geçtiklerini söyledi.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar Gazetesi’nin haberine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, çeşitli Arap ülkelerinden gelen parti temsilcilerini ve siyasi liderleri kabulünde yaptığı konuşmada başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı ülkelerin teröre destek vermesi sebebiyle sorunun çözümünün geciktiğini söyledi. Suudi Arabistan’ın teröre destek vermesi sürdürdüğü müddetçe devam edeceğini belirten Esad, Cenevre-2 konferansına da iktidarı devretmek üzere gitmediklerini ifade etti.

LÜBNAN DİRENİŞİ TECRÜBESİNDEN YARARLANDIK
Esad, Suriye’de cephede yaşanan gelişmelerle ilgili bir soruyu şöyle cevapladı: “Biz büyük bir savaşla karşı karşıya kaldık. Birinci aşamada direnişe yoğunlaştık, bu ilk yıl yaptığımız şeydi. Ama şu anda zafer aşamasına ulaşmış bulunuyoruz. Yakın geçmişte birçok tecrübelerden yararlandık.

Bunun bir kısmını Lübnan’dan öğrendik, Lübnan Direnişi, uzun bir süre direndi; 2000 ve 2006 yılında büyük bir zafer kazandı. Biz en başından beri bu saldırıların kararlarımızdaki bağımsızlığımızı hedef aldığını biliyorduk. Bizi güçlü ve dirençli kılan bu bağımsızlıktı. Bununla birlikte bize destek veren müttefiklerimizi de takdirle anıyoruz. Esad, krizin son bulacağına dair de şunları söyledi: “Krizin ne zaman sona ereceği, bölgedeki terörist gruplara verilen desteğe bağlı. Suudi Arabistan, Suriye’ye 10 binlerce militan gönderdi. İş öyle bir noktaya geldi ki bu kişilere 2 bin dolar maaş ödemesi yaptılar. Öte yandan Irak sınırından giren el-Kaide militanları da söz konusu ve Iraklı yetkililer, bunlarla mücadele etmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla Suudi Arabistan’ın teröristlere yardımı durdurması, bu savaşın bitmesinde büyük rol oynayacak. Teröristler ve onların destekçileri Suriye Ordusu’nun gücü karşısında şaşkınlığa uğradılar.”

‘SUUDİ ARABİSTAN’LA SAVAŞIYORUZ’
Arap ülkeleri içerisinde en yıkıcı rolü Suudi Arabistan’ın oynadığını belirten Esad, “Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği Örgütü lideri olarak İsrail’le mücadele eden ülkelere karşı İsrail’i savunma rolünü üstlendi. Camp David anlaşmasının üstünü örttüler, 1982’de Lübnan’ın işgal edilmesini desteklediler. Bugün de Suriye’ye karşı açıkça teröristleri destekliyorlar. Şunu açıkça söyleyeyim biz şu an Suudi Arabistan’la savaş halindeyiz.

‘KISA VADEDE ÇÖZÜM GÖZÜKMÜYOR’
Mevcut şartlarda kısa vadede çözüm yönünde bir uzlaşma gözükmediğini belirten Esad, “Teröristlere silah ve para gönderilmeye devam ettikleri sürece biz de onlarla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü hiç kimse bizim kendi ülkemizi savunmamıza engel olamaz. Şu an Cenevre’de bir uzlaşmaya varabileceğimizi düşünmüyorum. Bazıları bizim Cenevre’ye yönetimi devretmek için geleceğimiz kuruntusuna kapılıyor. Eğer bunu istiyorlar ve yapabiliyorlarsa buyursun Suriye’ye gelip yönetimi devralsınlar!” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı