Genel

Beşşar Esad: Asıl yok edilmesi gereken kitle imha silahı radikalliktir

Caydırıcı silahın teslim edilmesinin orduyu zayıflamadığı konusunda Suriye halkına nasıl bir garantinin verilebileceğine ilişkin soruya cevabında el-Esad; kitle imha silahlarının daha önce hiçbir Arap İsrail savaşında kullanılmadığını, bu silahları kullanmanın bir intihar niteliğinde olduğunu belirtti.

El-Esad; ileriye doğru nitelikli atak gerçekleştirmek için kitle imha silahlarında değil de, klasik silahlarda güçlenmenin önemine vurgu yaptı. Kitle imha silahlarının sadece caydırıcı özelliğe sahip olduğunu belirten el-Esad; savaşlarda asıl önemli olanın klasik silahlar olduğunu, dolayısıyla klasik silah tersanesini güçlendirmenin daha önemli olduğunu söylerken, Suriye’nin bu konuyu uzun süre inceleyip araştırması ardından kararlaştırdığını ifade etti.

Daha önce de ABD ve Batının Suriye’ye bir dizi tehditlerde bulunduğuna işaret eden el-Esad; o zamanlarda Rusya ve Çin’in güvenlik konseyinde veto kullandıklarını hatırlattı. El-Esad; Rusya Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere Rus yetkililerin Suriye’ye askeri ve her türlü yardımlarını sürdüreceklerine ilişkin açıklamalarına dikkat çekti.

Her şeye rağmen bu süreç içinde her şeyi açıklamanın mümkün olmadığını söyleyen el-Esad; “bilinmesi gereken şey, günümüzde koşulların Rusya’nın girişiminden önceki koşullara nazaran çok daha iyi olduğudur.” Dedi.

Sözlerine devam eden el-Esad; günümüzde Suriye’ye karşı yöneltilen en tehlikeli kitle imha silahının, yurda girip onu yıkan ‘radikallik’ silahı olduğunun altını çizdi. İsrail dahil kimi devletlerin bu silahı Suriye’ye karşı kullandıklarını ifade eden el-Esad; günümüzde karşı koyulması ve bertaraf edilmesinin öncelikli olduğu silahın bu silah olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu